ZAGREB, (Patria) - Saborski zastupnik Goran Beus Richembergh iz stranke Glas zbog svojih je stavova oko minute šutnje za Slobodana Praljka u Saboru Hrvatske primio i prijetnje smrću. Sve je prijavio i policiji.
Zastupnik GLAS-a odbio je učestvovati u minuti šutnje za generala Slobodana Praljka koji je jučer u haškoj sudnici popio otrov nakon što mu je sud potvdio prvostepenu presudu od 20 godinja zatvora za učestvovanje u udruženom zločinačkom pduhvatu i ratne zločine tokom rata u BiH.
- Predsjednik Sabora je jučer najavio čitanje izjave koju je oblikovao tako kao da se radi o izjavi svih klubova. Ta izjava je tek došla jutros nama, nije uopće usaglašena. Ona nije, da se razumijemo, jako sporna, tek u nekim detaljima je trebalo konzultirati se, ali ovdje u ovom slučaju radi se o izjavi Predsjednika Sabora, tako da se ne radi o izjavi Hrvatskog sabora u cjelini, tako da nije bitno da li smo bili ili nismo (na čitanju i minuti šutnje) - rekao je Beus Richembergh.
- Ovo je najviše zakonodavno tijelo u državi. Dakle ovo je institucija, ovo je kuća prava, vladavine prava i ne smijemo zbog nekih dvostrukih kriterija ili emotivnog naboja, koji je dozvoljen naravno, koji je legitiman, osobito u ovakvim situacijama kad žrtve traže svoj pijetet na svim stranama, zapravo dopustiti da se snize standardi. Dakle, u parlamentu se ne može minutom šutnje odavati počast nekome ko je pravomoćno osuđen ratni zločinac. Formulacija koju je gospodin Jandroković u tom smislu dao je nešto pomirljivija. On je pozvao na minutu šutnje svim žrtvama, a onda je poimenice spomenuo tek jednu. To nije možda korektno i treba tu biti dosljedan - ističe Beus Richembergh.
Zbog tog stava i objave dan ranije na svom Facebook profilu, Beus Richembergh je primio i ozbiljne prijetnje smrću.
'- Hvala svima koji su ostali hladne glave, ma koliko imali vrelo srce, kojima se zdrav razum suprotstavio pokušajima manipulacije njihovim emocijama i koji su podržali čvrst i dosljedan stav GLAS-a da se očuvaju temeljna načela pravne države i vladavine prava kako bi u prvome planu uvijek bili interesi žrtava a ne onih koji su učestvovali ili bili odgovorni za ratne zločine.
Primio sam i stotine ogavnih i primitivnih uvreda. One idu s rizicima obavljanja javne dužnosti i koliko god to bilo teško prihvatiti jer su odraz loše političke kulture spadaju u slobodu izražavanja, slobodu govora. Međutim, otvorene prijetnje smrću proslijedio sam policiji na daljnje postupanje. Oni će valjda utvrditi jesu li ozbiljne ili ne - napisao je Beus na Facebooku.