Priča o otimačini imovine BiH u Hrvatskoj putem tek donosenog Zakona o upravljanju državnom imovinom više izgleda kao loša konstrukcija. Sporna pitanja potpadaju pod Aneks G Sporazuma o pitanjima sukcesije, a, dodatno, za ogromnu imovinu BiH u Hrvatskoj su u toku sudski postupci. Već je rečeno u Strazburu: Najduži sudski procesi u Evropi.
Primjena Aneksa G Sporazuma o sukcesiji je bezuslovni pravni okvir za rješavanje mnogih zahtjeva imovinskopravne prirode.
U hrvatskim medijima ne možete naći ni riječi o ovom problemu. Bilo bi zanimljivo znati ko je u ovom obliku medijskim šamarom razbudio javnost u BiH.
Pregovori državnih izaslanstava Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske o zaključenju Ugovora o imovinsko-pravnim odnosima započeli su 1997. godine. Nakon što je stupio na snagu Sporazum o pitanjima sukcesije između država nasljednica bivše SFRJ, pregovori su nastavljeni od 2004. do 2009. godine. Rezultat: Ugovor nije zaključen, ali je Hrvatskoj i Srbiji vraćena gotovo sva imovina koju su imali u BiH.
U Bosni i Hercegovini se još jednom pokazalo kakvi ljudi nam vode državu. Ko su ti naši lideri koji za četvrt vijeka nisu vratili imovinu koja je čisto vlasništvo ove države? Usput, ima li neko politički važnije bošnjačko ime koje se nije udobno pozicioniralo na jadransku obalu sa svojom poslijeratnom imovinom?
Od rata naovamo na mjestu ministra finansija ali i ministra pravde nikada se nije našao neko ko nije Hrvat. Ni slučajno, na svim nivoima. Dvadeset tri godine kasnije, mi nemamo riješeno pitanje ogromne državne imovine koja propada i pretvara se u ruševine. Jedan je službenik iz ove struke, koji se nemoćno bavi tim poslovima objasnio:
- Svakih četiri-pet godina dogodi se nešto poput ovog vješto proturenog lažnjaka o otimanju imovine BiH u Hrvatskoj i onda zaredaju buka i bijes sa ove strane. Nakon toga se sve utiša i ruševine koje su građani Bosne i Hercegovine teškom mukom plaćali i gradili, nastavljaju tonuti i propadati prema hrvatskoj zemljici.
Većina naših ministara, parlamentaraca, ambasadora u svom mandatu daju jedan intervju, dvije-tri izjave i idu dalje u bogatim karijerama. Dvadeset tri godine gotovo ništa od milijardama vrijedne imovine nije vraćeno ovoj državi. Ima li neko da oko te tragične činjenice nerada podigne buku i bijes, bez hrvatskih dirigentskih palica.
Bosna i Hercegovina je desetljećima žrtva surove politke HDZ-a. Republici Hrvatskoj je presuđeno za agresiju na BiH. Za srušene desetine gradova i ubijanje stanovništva, za etničko čišćenje, koncologore, silovanja, za izgladnjivanje stanovništva. Tačno pola godine poslije, presuda se više i ne spominje. (Iza paravana, Hrvatska u UN-u ne prestaje tražiti poništenje ove presude, lobirajući na sve strane. Recimo kao što su Britanci predložili da bi Rusi pred Vijećem sigurnosti UN odbili navodnu izvršnost presude Svjetskog suda pravde u Hagu protiv Srbije). Zahvaljujući politici HDZ-a danas imamo ruševine imovine građana BiH i ovdje i u Hrvatskoj. Za bilo kakvu pravdu i odštetu nemoguće je preskočiti ministarstva pravde i finansija, koja na svim nivoima drže HDZ-ovi kadrovi. Prije svega zahvaljujući bošnjačkim kadrovima iz SDA, koji kad osvoje vlast izgube pamet, pa što prije zgrabe najjadnije poluge u državi.
Dvadeset tri godine mira u Bosni i Hercegovini se govori o izborima kao o političkom poslu, sa stranačkim uhljupima, nesposobnim lufterima koji će se ugurati tamo gdje im nije mjesto. Stručni ljudi, kojih je premalo i sve manje, neće se po običaju ništa pitati i bit će pozicionirani u donjem dijelu hijerarhijskog lanca vlasti.
Tu smo gdje smo: Nikada u ovolikim patološkim količinama podobni nisu bili iznad sposobnih i stručnih.