BiH, (Patria) - Stotine policajaca iz više kantona u Federaciji BiH protestovali su ispred Federalne vlade i Parlamenta, tražeći od vlasti da se penzije policajaca izračunavaju po posebnom zakonu, a ne po zakonu o PIO-u koji do kraja mjeseca treba da se nađe na usvajanju pred zastupnicima Federalnog parlamenta.
Iz Sindikata policije smatraju da bi buduće penzije policajcima mogle biti niže i do 30 posto, budu li se obračunavale po predloženom zakonu o PIO-u.
Mehmedalija Rapa iz Saveza penzionera FBiH ranije je rekao da zahtjevi policije nisu opravdani. Novi zakon o PIO-u u FBiH predviđa da visina penzije zavisi isključivo od uplate doprinosa i broja godina radnog staža, te da se Sindikat policije treba boriti za veće plaće policajcima, kako bi u konačnici imali i adekvatnije penzije.
S druge strane, profesor s Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije u Sarajevu dr. Goran Kovačević kaže da policija ima njegovu punu podršku.
Zahtjevi policije su opravdani, kaže dr. Kovačević, dodajući da je jednako opravdano i nepovjerenje policije u riječ predstavnika vlasti.
„Policijski posao podrazumijeva konstantnu izloženost enormnom psihičkom stresu i opasnostima koje ugrožavaju život i tijelo osoba koje obavljaju policijski posao. Istraživanja pokazuju da isti nivo opasnosti postoji i po članove porodica policajaca. Sve ovo je zanemario predlagač novog Zakona o PIO – u“, kaže dr. Kovačević u komentaru za agenciju Patria, ocjenjujući da su se režimski mediji svojski potrudili da proteste policije prikažu kao nemoralan pokušaj pribavljanja privilegija koje nemaju drugi radnici, posebno zaposlenici u državnoj administraciji.
Profesor Kovačević pita da li to isti nivo opasnosti postoji u slučaju pozicije tajnice premijera FBiH i pozicije inspektora koji radi na otkrivanju organiziranog kriminala.
„Možda neko želi reći da je u ovom trenutku posao tajnice opasniji“, kaže dr. Kovačević, ističući da ga ne čudi nepovjerenje policije u obećanje Vlade da će policiju uvrstiti kao posebnu kategoriju u Zakonu o PIO–u, jer se svi i danas sjećaju „malverzacija kojima je federalna vlast pribjegla u slučaju demobilisanih boraca.
„Drugi argument od boraca nam nije potreban“, kaže Kovačević.
Dodao je da je u jednom novinskom tekstu pročitao i to da je jedan političar obrazlagao nepotrebnost beneficija za policajce jer iste nemaju ni rudari, „iako je njihov posao teži od policijskog“. Za profesora Kovačevića ta usporedba je smiješna i bezobrazna. „Treba postaviti pitanje zašto rudari nemaju osnov za penzioniranje pod povoljnijim uvjetima“, zaključuje Kovačević.