Članak

Čolak obrazlagao izmjene HDZ-ovog Izbornog zakona: Prošli smo Ustavnu reviziju, usvojite prijedlog

On je istakao da se nada da će ovaj zakon biti isto tako hitno usvojen, kao i njegova procedura kako bi BiH krenula naprijed.

Bariša Čolak, kao jedan od predlagača Izmjena izbornog zakona obratio se poslanicima Predstavničkog doma PSBiH.

On je istakao da se nada da će ovaj zakon biti isto tako hitno usvojen, kao i njegova procedura kako bi BiH krenula naprijed.

- Mi smo prošli ustavnu reviziju, Ustavni sud je kazao da nema diskriminatornih odredbi u njemu. Riješili smo pitanje Mostara, a tamo jako dugo nisu bili izbori. U ovom paketu treba riješitii pitanje popunjavnja Doma naroda, ali i pitanje Mostara, jer od 2008. godine tamo nema izbora. Predložili smo i legitiman izbor članova Predsjedništva – kazao je Čolak.

Delegat Čolak je kazao da kada je riječ o izboru članova Predsjedništva želi odgovoriti onima koji kažu da se kroz ovo rješenje ne implementira presuda Evropskog suda.

- Nije moguće kroz izborni zakon provesti odluke Evropskog suda. Za to je potrebno prvo izmijeniti Ustav – kazao je Čolak.

Kada je riječ o izaslanicima u Domu naroda, Čolak napominje, da je Ustavni sud rekao, a osvrčući se na povredu vitanog nacionalnog interesa Bošnjaka, da on to ne čini, da nije diskriminirajući i da ostvaruje demokratski način.

- Dom naroda kao takav nije dom kantona, on je Dom naroda i ima prioritetnu ulogu štititi narode. Iz tog razloga Dom treba da bude popunjen po jasnim kriterijima da bi svaki narod što potpunije bio zastupljen – kazao je Čolak, dodajući da Dom naroda mora biti legitimno izabran i da svaki narod bude što legitiminije bude zastupljen.

- U FBiH je jako mali broj Srba po zadnjem popisu. Išli smo predlagati da se Srbi kao i ova dva naroda idu birati tamo gdje ih ima – dodao je Čolak.

Kada je u pitanju Grad Mostar Čolak smatra da su svi svjesni težine situacije u Mostaru.

- Potpuno smo ispoštovali presudu Ustavnog suda, da je 35 poslanika. Određeni broj vijećnika birao bi se iz izbornih jedinica prema formuli proporcionalne zastupljenosti, dok bi se kompenzacijski mandati dodjeljivali s teritorije cijelog područja Grada Mostara. Svaki konstitutivni narod imao bi najviše 15, a najmanje četiri vijećnika, dok bi "ostali" imali jednog vijećnika – kazao je Čolak.

#BiH