HAG, (Patria) - Nakon 24 godine rada, 161 optuženoga, 84 osuđene, skoro 1.000 godina robije izrečene osuđenima i skoro 5.000 svjedoka, Međunarodni krivični tribunal za bivšu Jugoslaviju (ICTY) posebnom ceremonijom danas označava kraj svog rada.
Tim povodom danas u Hagu borave i v.d. glavne tužiteljice Tužilaštva BiH Gordana Tadić, gradonačelnik Sarajeva Abdulah Skaka, Ivo Komšić, predsjednica Udruženja Majke enklava Srebrenica i Žepa Munira Subašić, sudije...
Gašenjem ICTY-ja, njegove neriješene slučajeve preuzet će Mehanizam za međunarodne kaznene sudove (MMKS).
ICTY je bio prvi sud za ratne zločine koji je UN osnovao nakon nirnberškog i tokijskog procesa, na kojima se sudilo za nacističke i japanske zločine u Drugom svjetskom ratu.
Osnovalo ga je Vijeće sigurnosti UN u maju 1993., kao odgovor na masovne zločine počinjene na području Hrvatske i BiH početkom 1990-ih.
ICTY je sudio za genocid, zločine protiv čovječnosti, povrede ratnog prava i običaja i teške povrede ženevskih konvencija i donio čitav raspon presuda od kojih je onu najtežu – kaznu doživotnog zatvora izrekao šest puta.
Glavni tužilac Haškog tribunala Serge Brammertz kazao je na ceremoniji zatvaranja da je Tribunal donio posljednju presudu koja je izazvala različite reakcije. On je dodao da je tranzicijska pravda ključna u postizanju mira te da su preživjele žrtve bile snažna podrška radu Tribunala.
- Vi ćete nas uvijek podsjećati šta je naša obaveza i dužnost i hvala na prisustvu. Mnogi političari su odbili priznati osuđujuće presude. Još uvijek negiraju genocid. I dok se Tribunal zatvara naš rad se nastavlja. Još hiljade porodica ne znaju šta ja sa njihovim najmilijim i moraju se procesuirati oni koji su činili zločine.
Barmertz je kazao da će tužioci nacionalnih sudova dobiti svu moguću podršku u procesuiranju ratnih zločina.
- Tribunal je kažnjavao pojedince, a ne narode niti postoji kolektivna krivica.
Dodao je da su posvećeni postizanju pravde na Zapadnom Balkanu i da je to ključni element koji vodi ka pomirenju.
Predsjednik Haškog tribunala Carmel Agius kazao je na današnjem skupu u Holandiji da je MKSJ osnovan kao privremeni tribunal s nadležnošću da procesuiraju najodgovornije za počinjene zločine u ratu na prostoru bivše Jugoslavije.
- Naša ostvarenja pokazuju da je univerzalnost našeg Tribunala prerasla u tijelo koje je formulisalo međunarodne standarde pravde i uspostavilo najbolju pravnu praksu u svijetu. Osim toga, Haški tribunal je postao nadahnuće širom svijeta. Pomislite samo koliko smo daleko stigli od 1993. godine. Tribunal je otvorio novu eru u međunarodnoj pravdi i njegovo naslijeđe nadživjet će svakog od nas. Tribunal je imao mnogo partnera i donora. U ime Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju želim da izrazim zahvalnost svima koji su nas doveli do ovog momenta u historiji, kada obilježavamo zaključenje rada suda - kazao je Agius.
Dodao je da je Hag renomiran kao konačno odredište međunarodnog prava, tamo gdje žrtve širom svijeta žele da vide ostvarenje pravde.
Formalno zatvaranje Tribunala planirano je za 31. decembar.