SARAJEVO, (Patria) - Američki kongresmen Michael Turner pisao je nedavno državnom sekretaru SAD-a Rexu Tillersonu, pozivajući ga da bude domaćin Dejtona 2.
Kongresmen američke savezne države Ohio Michael Turner obratio se prije tri dana u američkom kongresu i izrazio svoju bojazan da je mir uspostavljen Dejtonskim sporazumom u opasnosti.
- Prošle sedmice je obilježena 22. godišnjica Dejtonskog mirovnog sporazuma. Dejtonski mirovni sporazum je doveo do kraja godine krvoprolića i stvorio okvir za dugotrajni mir u Bosni i Hercegovini. Ja sam služio kao gradonačelnik Dejtona tokom potpisivanja sporazuma i svjedočio da američka diplomatija može okupiti protivnike oko pregovaračkog stola - kazao je Turner.
On je izrazio bojazan da je "mir stvoren u Dejtonu u opasnosti".
Pitanje je da li je BiH spremna na čin koji bi se zvao Dejton 2. Za sada čini se nije, ali svjesni su i bh. političari da mnogo zavisi od međunarodne zajednice, prije svega SAD-a.
Denis Zvizdić govoreći o mogućnosti takozvanog "Dejtona 2", istakao je da se pogrešno razumije ukupan "paket" Dejtonskog mirovnog sporazuma, a posebno kada je u pitanju Ustav BiH.
- Ukoliko se nastavi dosadašnji međustranački odnos vladajućih političkih partija koji nas uglavnom vodi ka blokadama, ideja o "Dejtonu 2" je vrlo interesantna i ne treba je u startu odbaciti. Svi u BiH moraju imati isti cilj, a to je funkcionalna BiH u kojoj će se narodi i građani osjećati komotno - pojasnio je Zvizdić.
To se, smatra, može riješiti izmjenama Ustava BiH i unapređenjem sveukupne legislative u BiH, dodajući da se ne može postojeći Dejtonski mirovni sporazum smatrati, kako se često kaže "švedskim stolom" te s njega uzimati ono što nekome odgovara.
Na pitanje postoje li mogućnost da predstavnici međunarodne zajednice u BiH aktivnije angažiraju u rješavanju aktuelnih problema u BiH, predsjedavajući Zvizdić je naglasio da oni djeluju u okviru svog mandata, pomažući BiH da unaprijedi neke procese posebno kada je put BiH ka EU u pitanju.
Prisutnost međunarodne zajednice nazvao je važnom posebno u kontekstu mira i stabilnosti u cijeloj regiji.
- Ne mogu se susjedne države, pod izlikom dušebrižništva za BiH, miješati u unutrašnja pitanja BiH. Daleko je važnije da prestane utjecaj susjednih zemalja nego da prestane utjecaj međunarodne zajednice koja je prijatelj evropskih i NATO procesa - zaključio je Zvizdić.
Dragan Čović, predsjedavajući Predsjedništva BiH kazao je da ne zna da li će biti neki Dejton 2, Dejton 3 ali da prvenstveno „mi sami odlučujemo kakva će biti BiH“.
- Budemo li se vezali za potrebe svijeta onda ćemo doživjeti sudbinu mnogih koji danas, na različite načine traže svoju opstojnost svoju budućnost u odlukama Savjeta sigurnosti i Skupštini UN-a. Ja sam uvjeren da BiH daleko iza te faze i da mi moramo razumjeti jedni druge i sve ono što javno govorimo zadnjih pet godina o jednakopravnosti tri naroda da ugradimo u Ustav i zakone koje bi proizašli iz tog i onda nam neće trebati novi Dejton – kazao je Čović.
Bariša Čolak, delegat u Domu naroda PSBiH kaže da je i ranije bilo dosta takvih inicijativa i da misli da će vrijeme biti najbolji sudac hoće li biti nešto od toga ili ne.
- Nama je mnogo više potrebno unutrašnjeg dogovora nego je to bilo do sada. Izborni zakon je test jesmo li spremni da se međusobno priznamo i da krenemo naprijed – kazao je Čolak.
Saša Magazinović, poslanik SDP-a u PD PSBiH ranije je kazao da misli da svaki angažman Sjedinjenih Američkih Država u ovoj regiji nije na štetu, niti države, niti ijednog naroda.
- Ovdje pokušava da se nametne teza da je ovo za nekog, protiv nekog drugog. Oponent sam takve vrste razmišljanja. Svako onaj ko ima kapacitet da nam pomogne je dobrodošao - zaključio je Magazinović.