SARAJEVO, (Patria) - Bosanac Emir Memišević iz Sarajeva bori se da uđe među deset najboljih StartUp-a iz oblasti poljoprivrede u Evropi. Nudi prodaju meda i drugih pčelinjih proizvoda na potpuno drugačiji način u odnosu na ono što se danas može vidjeti. Kampanja na stranici Katanareward.opencircleproject.com, koju finansira EU, traje do 31. decembra ove godine, a projekt mladog Sarajlije neprestano se smjenjuje između prvog i drugog mjesta.
“Pčelinje proizvode sada možete kupiti na pijaci, ili marketima… I to je roba koja se često krivotvori. Moj cilj je pčelinje proizvode ponuditi na internet platformi Medobar.com. Uz svaki pčelinji proizvod stajat će deklaracija o porijeklu tog proizvoda, njegovom sastavu kao i neke druge karakteristike, kao dokaz o visokoj kvaliteti proizvoda”, kaže Memišević za agenciju Patria.
Ovaj naočiti mladi čovjek spaja informatiku i pčelarstvo. Osim savremenog plasmana pčelinjih proizvoda za šta bi uskoro moga dobiti nagradu Evropske unije, radi i na razvoju informacionog sistema za praćenje rada pčelinjih kolonija. Može se reči da pravi najmoderniji pčelinjak na svijetu. To će mu olakšati upravljanje pčelinjakom.
“Moj cilj je razviti sistem koji će mi omogućiti da dobijem podatke o stanju pčelinje zajednice i podatke o proizvodnji, a da pri tome ne moram vršiti “ručni” pregled košnica”, kaže Memišević.
“To je moguće”, govori Memišević, dodajući da uporedo radi i na razvoju nekih drugih softvera, poput softvera koji će mu pomoći kod određivanja čistoće rase pčela, što su američki eksperti iz te oblasti već pozdravili kao veliki projekt.
Kada je imao 26 godina, Memišević je sebi postavio jednostavno pitanje: Gdje se vidi za deset godina? Shvatio je da će njegovo dosadašnje iskustvo i znanje iz oblasti programiranja izgubiti na vrijednosti jer dolaze mladi koji brže napreduju. Već tada je iza sebe imao šest pčelarskih sezona. Odlučio je kombinirati informatiku i pčelarstvo. Podršku je dobio i od njegovog profesor iz srednje škole Amira Mulalića.
“Moj posao je pčelarstvo, tačnije proizvodnja matične mliječi, a preokupacija da svoje znanje iz oblasti informatike stavim u funkciju pčelarstva, tako što ću razviti najmoderniji pčelinjak na svijetu. Za ovaj dio opet postoji glavni i odgovorni “krivac”, a to je moj prijatelj Ceco Gaković, koji me je podučio mnogim poslovnim vještinama i pomogao mi da jasno vidim svoj cilj”, kaže Memišević. U njegovim inovacijama podržao ga je i švedski ambasador u BiH Fredrik Schiller, ambasadorica Sjedinjenih Američkih Država u Sarajevu Maureen Cormack, kao i Benjamin Torić, direktor USAID/SIDA/FARMA projekta.
“Ove godine sam na poziv Ambasade SAD-a u BiH bio na studijskom putovanju Sjedinjenim Američkim Državama, kada sam primljen u International Exchange Alumni zajednicu, što pruža velike mogućnosti za buduće projekte”, kaže Memišević. Mlade i poduzetne ljude uputio je na web stranicu www.gistnetwork.org, gdje do 12. januara također mogu prijaviti svoje kreativne StartUp ideje.