Predsjednik Udruženja 'Švicarac' Kemal Duraković u razgovoru za novinsku agenciju Patria otkriva da se nada da će ova 2018. godina biti konačno uspješna i donijeti rješenje za sve korisnike kredita u švicarskim francima koji godinama zbog visokih rata i dugova žive na ivici siromaštva i na sudovima traže pravdu.
Agoniju koju prolaze korisnici kredita u švicarskim francima, borbi s Hypo, danas Addiko bankom, teško je opisati, ali su spremni na dogovor, kaže Duraković, a to su na kraju zatražili zaključkom i parlamentarci Federalnog parlamenta. No, druga strana još nije pozvala udruženje.
- Oni su čak poslanicima kazali da su nas zvali 14. decembra, ali to nije tačno. Mi nemamo nikakav dopis niti poziv. Mi smo otvoreni i spremni smo potpisati ono što smo se dogovorili – kaže Duraković, dodajući da očekuju poziv i razgovore.
Banka je načelno pristala i pismeno dostavila da prihvata Memorandum o sporazumijevanju shodno zaključcima Skupštine Udruženja.
- Hronološki poredano, postignut je dogovor predstavnika Udruženja i banke da se ide u Memorandum o sporazumijevanju ukoliko Skupština Udruženja to prihvati. Dogovor je bio da se riješe svi aktivni krediti kroz Memorandum o sporazumijevanju. Jedino se nismo usaglasili za zatvorene kredite sa tužbama, gdje je banka ponudila da im vrati-isplati ono što su uzeli na kamati. I sve to zna svaki korisnik kredita u BiH, odgovorno tvrdim – kaže Duraković.
Memorandumom bi se riješio dugogodišnji problem na relaciji banka - korisnici kredita u švicarskim francima, a ukoliko se ne postigne dogovor Parlament se obavezao da će taj problem rješavati zakonom.
- Obavezuje se Addiko banka dd Sarajevo i Udruženje korisnika kredita "Švicarac" da međusobno usaglase i potpišu memorandum o sporazumijevanju shodno zaključcima vanredne skupštine UKK "Švicarac" od 15. septembra i koji su dostavljeni Addiko banci i odgovora iz Addiko banke UKK-u. Shodno zaključcima Skupštine UKK i odgovora Addiko banke obavezuju se obje strane da potpišu memorandum bez daljnjih uslovljavanja i odugovlačenja bilo koje strane, rok za potpis memoranduma je 20 dana, a ukoliko se on ne potpiše, Parlament FBiH se obavezuje da će na sljedećoj redovnoj sjednici razmatrati prijedlog zakona o konverziji CHF kredita - zaključak je usvojen u Predstavničkom domu 19. decembra, što znači da je 9. januar krajnji rok za eventualni dogovor.
Memorandumom bi se, prema riječima Durakovića, predsjednika UKK "Švicarac", trebao postići dogovor kojim bi se faktički svi krediti vratili na početno stanje uz dogovorenu fiksnu kamatnu stopu, a početno stanje je u iznosu koje su korisnici podigli u KM.
- Taj memorandum bi obuhvatao sve aktivne kredite, i one koji su u redovitoj otplati i oni koji su u zaostatku. Dogovorili smo da oni koji su u redovitoj otplati ne bi potraživali za pretplatu od banke zateznu kamatu, banka ne bi potraživala od onih koji su u zaostatku zateznu kamatu na dugove - pojasnio je Duraković.
Podsjećamo, ovakvih kredita je bilo preko 12.000, a danom formiranja Udruženja ih je ostalo 9.802 u BiH.
Da bi lakše shvatili o čemu je riječ navest ćemo primjer kredita od 100.000 KM na 20 godina otplate uz dogovorenu kamatu od 7,5 posto (većina kamate je bila u tom iznosu).
Krediti su nastali u periodu od 2006.-2008. godine. Prve ugovorene rate kredita (trebale su sve biti takve) su bile oko 850 KM. Danas je ta rata narasla, i već duži period je takva, na oko 1.500 KM. I poslije deset godina (na pola otplatnog plana) redovne otplate kredita, korisnik kredita je dužan glavnicu od preko 130.000 KM. Danas je on više dužan glavnice kredita od podignutog iznosa prije deset godina! Nikada niko (pa ni bankari) nije vidio CHF, niti ga je dobio.
Kamatna stopa je također duplo narasla vrlo jednostavnom matematikom. Tih dobivenih 100.000 KM kredita banka je dala uz obračun kursa CHF, koji je u vrijeme podizanja kredita bio 1 CHF=1,15 KM. Zbog rasta kursa CHF sa 1,15 KM na 1,80 KM, početna glavnica od 100.000 KM je narasla sa početnom ugovorenom kamatom na novu glavncu preko 200.000 KM.
Vratimo se sada na ugovorenu kamatnu stopu od 7,5 posto na datih 100.000 KM, i na novu glavnicu od 200.000 KM. Korisnik kredita ujutro ne zna kolika će mu biti popodne rata ako je ode uplatiti.