BiH, (Patria) - Do septembra 2015. godini preventivni i korektivni pregledi medicinskih uređaja u zdravstvenim ustanovama u Bosni i Hercegovini su rađeni po nahođenju službi za medicinsku opremu. To je otvaralo prostor manipulacijama, a medicinske ustanove su godišnje izdvajale milione KM na baždarenje i servisiranje medicinske opreme, iako to u velikom broju slučajeva uopće nije trebalo raditi.
Od 2015. godine Bosna i Hercegovina je donijela odluku kojom se medicinski uređaji u BiH uvode u takozvano „zakonsko mjeriteljstvo“, odnosno kada kontrolu nad medicinskom opremom provodi Institut za mjeriteljstvo BiH sa svojim partnerima.
Bio je to zahtjev Evropske komisije i preporuka Svjetske zdravstvene organizacije, nakon čega je BiH harmonizirala legislativu u ovoj oblasti s evropskim mjeriteljskim standardima i direktivama.
Prema analizi koju su uradili dr. Almir Badnjević i dr. Dijana Vuković uštede na polju preventivnih i korektivnih pregleda medicinske opreme su od tada do danas višemilionske, piše Patria.
„Kada analiziramo podatke iz 2015. i 2016. godine, odnosno uporedimo cijenu održavanja medicinskih uređaja prije i poslije uvođenja u „zakonsko mjeriteljstvo“ onda možemo reći da su se troškovi smanjili za 87 posto u 2016. u odnosu na 2015. godinu, te bez bilo kakve sumnje potvrdili da je uvođenje nove regulative donijelo višestruke koristi, kako za povećanje sigurnosti, ispravnosti i tačnosti, tako i za smanjenje troškova medicinskih institucija“, stoji u analizi dr. Badnjevića i dr. Vuković.
Najveće uštede ostvarene su u kliničkim centrima i to u iznosu od 1.554.780 KM, zatim u domovima zdravlja 1.237.500 KM, bolnicama 952.830 KM te privatnim medicinskim institucijama 198.360 KM.