SARAJEVO, (Patria) – Tema „Peljški most“ naći će se i na redovnoj sesiji Asocijacije nezavisnih intelektualaca KRUG 99 u nedjelju na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu.
Na sesiji bi trebali govoriti profesor međunarodnog prava dr. Enis Omerović i vještak saobraćajne struke Ševal Kovačević.
Hrvatska najavljuje gradnju Pelješkog mosta u Neumskom zaljevu, kako bi povezala dio Dubrovačko-neretvanske županije sa kopnom Hrvatske, bez da se mora prolaziti kroz teritoriju Bosne i Hercegovine ili koristiti pomorski saobraćaj.
Gradnja tog mosta Bosni i Hercegovini bi zatvorila pristup otvorenom moru, iako joj je to pravo zagarantovano UN-ovom Konvencijom o pravu mora. Bez obzira što Hrvatska nije dobila saglasnost BiH za gradnju tog mosta, a na to upozoravaju i iz Brisela, zvanični Zagreb najavljuje da kreće u realizaciju projekta.
Kao izvođača radova Hrvatska je izabrala kineski konzorcij predvođen kompanijom China Road and Bridge Corporation.
Član predsjedništva Bosne i Hercegovine Bakir Izetbegović u intervjuu za Novu TV rekao je da nema ništa protiv gradnje Pelješkog mosta, ali da je prije toga mora osigurati i pravo Bosne i Hercegovine
"Nemamo mi ništa protiv gradnje Pelješkog mosta. Dapače. Jer smanjit će se i promet kroz Neum. Tu postoje pogrešne teze da mi namjeravamo u Neumu graditi neku luku pa se straši narod u Neumu. Neum treba zaštititi, možda od ulaska svih velikih brodova. Mi samo želimo da se BiH ne uzme pravo. Ovako kako smo mi za pravo Hrvatske da spoji svoj teritorij, da se BiH garantira od strane Hrvatske ono što garantira Konvencija UN-a o pravu pristupa moru. Ništa više od toga", izjavio je Izetbegović.
Još uvijek nije razriješeno ni pitanje kakvu saglasnost je Hrvatska pokazala Briselu, kada je EU od nje zatražila saglasnost BiH za gradnju mosta kako bi sama EU odobrila sufinansiranje tog projekta, kada takva saglasnot od strane BiH ne postoji.