SARAJEVO, (Patria) - Pomoćnik ministra za visoko obrazovanje Kantona Sarajevo Sifet Kukuruz krajem 2017. godine prijavljen je Ombudsmanima za ljudska prava zbog kršenja Zakona o visokom obrazovanju KS u kontekstu izbora u Upravni odbor Univerziteta u Sarajevu.
Inače, Kukuruzu je ovo drugi mandat u UO, iako je on u direktnom sukobu interesa s obzirom da je uposlenik Ministarstva obrazovanja KS koje je kontrolor procesa na Univerzitetu u Sarajevu i direktno je uključen u sve procese koji se tiču visokog obrazovanja.
Cijeli ovaj slučaj ima i drugu pozadinu jer je, kako saznaje agencija Patria, Kukuruz je još uvijek na drugom ciklusu studija na Pravnom fakultetu u Sarajevu i godinama ne uspijeva okončati studij!?
Njegov reizbor u UO povlači pitanje odgovornosti i ministra obrazovanja Elvira Kazazovića, ali i cijele Vlade KS na čelu sa premijerom Elmedinom Konakovićem. To u isto vrijeme pokazuje da Kukuruz ima jaku političku podršku Stranke demokratske akcije i određenih interesnih krugova koji žele upravljati procesima na Sarajevskom univerzitetu.
Premijer KS Elmedin Konaković ranije je za Patriju kazao da „nije uredu da predstavnici Ministarstva sjede u UO, rade na zakonodavstvu, to se može tumačiti kao sukob interesa“.
Podsjećamo, Kukuruz je učestvovao u izradi zakona o visokom obrazovanju, član je Komisije za praćenje implementacije zakona, i član je UO UNSA-e. O svim ovim neregularnostima akademska zajednica šuti, a rektor Rifat Škrijelj danima ne odgovara na pozive.
Krajem maja 2017. godine na sjednici Skupštine KS rektor Škrijelj je iznio svoj stav o obavljanju dvije funkcije Sifeta Kukuruza.
- Funkcionalno to su nespojive funkcije. Mi danas imamo situaciju da dopisi koji se nama upućuju iz Ministarstva prave se u kabinetu pomoćnika ministra, ministar ih potpisuje i dolaze na UO. Na UO te papire dobija član UO kao pomoćnik ministra i daje zadatke rektoru. Kad mi nešto tražimo od Vlade odnosno od Ministarstva to prvo dolazi na sto pomoćniku ministra i tu imamo ispreplitane nadležnosti i to je pitanje koje će u budućnosti trebati biti riješeno – kazao je tada rektor.
Drugi problem s kojim se suočava Ministarstvo ali i Vlada KS je tužba bivšeg predsjednika UO Mevludina Mekića koji je pod svaku cijenu želio još jedan mandat za šta je i sam Kukuruz lobirao. No, dogovorom koalicionih partnera omjer snaga između SDA i SBB-a je promijenjen, pa je na čelo UO ipak izabran Muhamed Murat Ramadanović blizak SBB-u.
Na tužbu koju je podnio Mekić protiv Ministarstva i Vlade KS trebao je odgovoriti upravo Kukuruz, što je propustio uraditi.
Vlada KS u Upravni odbor imenovala je i Mersihu Slipičević ispred SBB-a, te Sifeta Kukuruza i Sandru Začinović iz kvote SDA.
Predstavnici Univerziteta su: prof. dr. Dijana Avdić, redovni profesor Fakulteta zdravstvenih studija, prof. dr. Kasim Bajrović, redovni profesor Prirodno-matematičkog fakulteta, prof. dr. Jasminka Gradaščević-Sijerčić, redovni profesor Pravnog fakulteta, prof. dr. Abidin Deljanin, redovni profesor Fakulteta za saobraćaj i komunikacije, acc. prof. dr. Dejan Milošević, redovni profesor Prirodno-matematičkog fakulteta, ddr. Lidija Zvačko, redovni profesor Filozofskog fakulteta
Iz reda studenata izabran je Haris Zahiragić, student drugog ciklusa studija Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Prema aktuelnom Zakonu o visokom obrazovanju UO sada može smijeniti rektora UNSA-e što je ranije bila isključiva nadležnost Senata. Stoga je jasna borba za prevlast u UO UNSA određenih interesnih krugova.