SARAJEVO, (Patria) - Ministar vanjskih poslova Srbije Ivica Dačić otvorio je 25. januara u UN-u izložbu „Jasenovac – pravo na nezaborav“, koja je izazvala žestoke reakcije iz Hrvatske.
Nakon otvaranja izložbe reagovalo je Ministarstvo vanjskih poslova Hrvatske koje je uputilo protestnu notu optužujući Srbiju da je iskoristila prostor u UN-u za manipulaciju i plasiranje lažnih podataka.
Dačić je u New Yorku rekao da se prvi put u historiji UN-a otvara izložba koja je posvećena Holokaustu i genocidu nad Srbima, Jevrejima i Romima u koncentracionom logoru Jasenovac i drugim logorima smrti koji su se nalazili na teritoriji bivše NDH.
- Smatramo da je veoma bitno da se u opštem pokretu koji se zalaže za relativizaciju zločina, rehabilitaciju zločinaca, još jednom istaknu zločini koji ne smiju biti zaboravljeni, zločini koji su doveli do toga da na stotine hiljada ljudi izgubi život. Ova izložba nije uperena ni protiv koga, osim protiv zločinaca i onih koji žele da se to zaboravi i izbriše - rekao je Dačić.
Kroz međusobna optuživanja, i jedna i druga strana, pokazale su da im je najmanje stalo do žrtava, a da je jedini cilj prikazati sebe kao dobru, a suprotnu stranu kao zlu.
Da je Dačiću zaista stalo do žrtava, pokazao bi makar jednim gestom prema žrtvama genocida u Srebrenici za koji je odgovoran režim Slobodana Miloševića, čiji je Dačić bio glasnogovrnik, te njegov nasljednik na čelu stranke.
Pored toga što se nikad nije suočio sa zločinima režima čiji je član bio, a odgovoran je za genocid nad Bošnjacima u BiH, Dačić u New Yorku manipuliše i brojem žrtava Jasenovca.
Prema podacima Američkog Muzeja sjećanja na žrtve Holokausta iz Washingtona u Jasenovcu je stradalo između 77 i 99 hiljada ljudi; Centar Simon Wiesenthal govori o 85.000 žrtava, dok je Spomen područje Jasenovac prije nekoliko godina objavilo izvještaj o 83.145 žrtava. Njihov stav dijeli i, vjerovatno, najrelevantniji historičar na polju istraživanja događaja tokom Drugog svjetskog rata u NDH Slavko Goldstein.
Međutim, Dačić u New Yorku spominje stotine hiljada žrtava, baš kao i Milorad Dodik, koji je ranije spominjao i 700.000 žrtava. Dalje, Dačić tvrdi kako je svaka žrtva bitna, bez obzira na broj, ali takav stav ne dijeli kada je u pitanju odnos prema žrtvama genocida u Srebrenici.
Jedino što je Dačić u pravu jeste odnos Hrvatske prema Jasenovcu, što je i pokazala reakcija Hrvatske na izložbu. Hrvatskoj sigurno nije zasmetala Dačićeva propaganda i razbacanje ciframa stradalih, već ima problem sa samom izložbom.
To je Hrvatska posljednjih godina pokazala, pogotovo u mandatu predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović i premijera Andreja Plenkovića, kada je porasla podrška pojedincima i grupama koji javno promovišu ustaštvo, što je jasno osuđeno i od strane EU i SAD-a.
Izložba o Jasenovcu, odlično je došla i jednoj i drugoj strani za malo međusobnih optužbi, glumljenje antifašista, dok ustaše i četnici u Hrvatskoj i Srbiji nikad nisu imali veća prava i slobodnije šetali ulicama.