SARAJEVO, (Patria) - Premijer Kantona Sarajevo Elmedin Konaković, član kolegija direktora Instituta za nestale BiH i zastupnik u Skupštini KS Amor Mašović su povodom obilježavanja 24. godišnjice stradanja Sarajlija i granatiranja pijace Markale, posjetili i Muzej zločina protiv čovječnosti i genocida 1992-1995, koji se nalazi u Staklenom gradu.
Ovo je bila prva posjeta premijera Konakovića ovom muzeju koji je nakon obilaska rekao da bi svi građani BiH, ali i oni koji dođu u naš grad trebali obići njegovu postavku.
- Mi se danas nažalost nalazimo u vremenu u kojem se nastoji promijeniti karakter rata u kojem se pokušava izjednačiti žrtva i zločinac i općenito promijeniti karakter rata - istakao je premijer Konaković te dodao da mu se čini kako nismo dovoljno ili uopšte svjesni šta smo preživjeli prije više od 20 godina.
Po njegovim riječima, nažalost ni današnja politika ne govori tome u prilog i više se bavi ličnim interesima i foteljama.
Upravo zbog toga sa ovog mjesta, poručio je, trebamo čuti jasne poruke, kako bismo se trebali ponašati 20 godina nakon agresije na BiH.
Naglasio je da u ovom malom prostoru Muzeja, impresivni broj dokaza, pokazatelja teških ljudskih priča, stradanja najmlađih i najstarijih, trudnih majki sa nerođenom djecom, govore o zločinu, genocidu i zvjerstvu, "o onome što nažalost danas u dijelovima BiH neki ljudi još uvijek veličaju i slave".
- Nama ni to nije bila dovoljna opomena i apelujem na sve one probosanske, civilizacijske i ljudske snage da što češće, više i ozbiljnije posjećuju ovakve i slične objekte i time podsjećaju nas šta nam je zadatak, a to je da ovu državu gradimo na način na koji su nam svi oni koji su stradali ostavili u amanet, a ne kako to danas činimo - potcrtao je premijer Konaković.
Najavio je da će Vlada Kantona Sarajevo podržati ovakve projekte, te da će staviti na raspolaganje sve raspoložive resurse kako bi muzej bio pristupačniji za posjetioce, jer „zaslužuje da bude u samom srcu grada“.
Sa premijerom Konakovićem i zastupnikom Mašovićem Muzej ratnog zločina i genocida obišao je i predsjednik Saveza logoraša BiH Jasmin Mešković koji je ukazao na važnost čuvanja eksponata, jer svaki od njih ima svoju priču bola, nestanka i opstanka, te da je primarni cilj ne zaboraviti žrtve.
Predsjednik Mešković je kazao da je Općinsko vijeće Stari Grad dodijelilo novi prostor Muzeju zločina i genocida u ulici Muvekita 11, na prostor od 220 kvadrata, a za očekivati je da će uspjeti da presele za mjesec dana.
Inače, Muzej je otvoren prije dvije godine, a ono što je izloženo je samo dio kolekcije koju ovaj Muzej posjeduje, ali zbog manjka prostora nisu u mogućnosti da sve izlože.