Članak

Bh. strani nije prihvatljivo rješenje Izbornog zakona koje nudi međunarodna zajednica

Za njegovu implementaciju neophodna je i promjena Ustava BiH, što je dodatni problem u cijeloj priči.

SARAJEVO, (Patria) - Međunarodna zajednica pažljivo i s mnogo strpljenja do sada je posmatrala dešavanja oko izmjena Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, a iz Delegacije EU i Ambasade SAD-a u Sarajevu obavili su niz sastanaka sa političkim partijama u BiH, ne bi li se postigao dogovor.

Dva različita prijedloga novog Izbornog zakona BiH, jedan koji je predložila Stranka demokratske akcije (SDA), i jedan kojeg su predložili iz Hrvatske demokratske zajednice (HDZ BiH), nisu dobili podršku Parlamenta Bosne i Hercegovine. 

Iz međunarodne zajednice upozoravaju da rok za izmjene Izbornog zakona BiH ističe, jer se izmjene moraju obaviti šest mjeseci prije oktobarskih izbora u zemlji. 

Delegacija EU i Ambasada SAD-a u BiH obavili su do sada niz zajedničkih sastanaka i sa vladajućim i sa opozicionim partijama u vezi ovog zakona, ali nije napravljen pomak. Iz Delegacije i Amasade SAD-a sada mijenjaju strategiju; razgovore sa političkim partijama obavljaju pojedinačno. 

Ured visokog predstavnika direktno se uključio u izmjene Izborog zakona BiH, iako je u decembru prošle godine visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko kazao da OHR neće reagovati i da žele domaća rješenja, jer "ćemo jednom otići i onda će domaći akteri morati sami naći rješenje."

Početkom januara Inzko je ipak otkrio da se u vezi s izbornim zakonodavstvom konsultuju sa stručnjakom za tu oblast iz Belgije te da on posjećuje sve političe partije u Bosni i Hercegovini. 

Na upit iz novinske agencije Patria "da li OHR učestvuje u izradi izmjena Izbornog zakona BiH?", iz OHR-a nisu željeli ni potvrditi ali ni demantirati.

Iz Ambasade SAD-a u BiH za Patriju objašnjavaju da oni „zajedno s partnerima iz međunarodne zajednice stalno pozivaju političke lidere da rade zajedno i u duhu kompromisa kako bi se usvojile neophodne izborne reforme."

"U tu svrhu su Ambasada SAD-a i Delegacija Evropske unije pozvale političke stranke na nekoliko pojedinačnih i međustranačkih sastanaka kojima je cilj bio pomoći da se uspostavi dijalog potreban za postizanje konsenzusa i pronalaženja domaćeg rješenja koje uživa široku političku podršku. Nema ništa tajno u vezi s tim kontaktima. I dalje pozivamo sve stranke da se uključe u dijalog u duhu kompromisa. To je najbolji put ka pronalaženju rješenja koje omogućava provedbu izbora u oktobru", ističu iz Ureda za odnose s javnošću Ambasade SAD-a u BiH.

Visoki izvor Patrije, blizak domaćim i stranim strukturama koje pokušavaju pronaći rješenje za izmjene Izbornog zakona BiH tvrdi da strane delegacije sve manje imaju strpljenja i razumijevanja kada je riječ o izmjenama Izbornog zakona BiH, "te su jasno stavili do znanja političkim strankama u BiH, prije svega onim iz opozicije, da Centralna izborna komisija (CIK BiH) može implementirati izborne rezultate i bez izmjena Izbornog zakona, ali da je jasno kako bi se to napravilo", aludirajući na to da aktuelna politika na vlasti, prije svega SDA i HDZ BiH mogu manipulirati izbornim rezultatima uz pomoć CIK-a, na način kako to odgovara samo tim strankama.

Isti izvor otkriva da iz međunarodne zajednice nude i konkretna rješenja za izmjene Izbornog zakona BiH, ali takva rješenja nisu prihvatljiva bh. strani, ne navodeći koja su to konkretna rješenja i kakve bi novine donijeli u Izborni zakon BiH.

Inzko je sredinom januara izjavio novinarima da ukoliko dođe do rješenja, "niko neće biti potpuno zadovoljan."

Izmjene Izbornog zakona potrebno je uskladiti i s Ustavom BiH, ali i s još uvijek neimplementiranom presudom Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu u slučaju "Sejdić-Finci."

#BiH