STRAZBUR, (Patria) - Evropska komisija (EK) usvojila je strategiju za "Kredibilnu perspektivu proširenja i pojačan angažman EU sa Zapadnim Balkanom".
Predsjednik EK Žan Klod Junker rekao je da je Evropska unija opredijeljena za evropsku budućnost regiona jer je to ujedno i geostrateško ulaganje u stabilnu, snažnu i ujedinjenu Evropu zasnovanu na zajedničkim vrijednostima.
Pred zemljama Zapadnog Balkana sada je niz zadaća, koje moraju ispuniti prije nego postanu članice velike evropske porodice.
Slovenski europarlamentarac Igor Šoltes smatra da je usvajanje jedne takve strategije veliki dan za cijeli Zapadni Balkan, te da ga u tom kontekstu zemlje iz tog regiona trebaju i promatrati.
"Poruka je potpuno jasna, a to je da će se Evropska unija širiti, da su se vrata Zapadnom Balkanu široko otvorila, i da je to nepovratan proces“, rekao je Šoltes u intervjuu za bh. novinsku agenciju Patria (NAP). Dodao je da je Evropa vidjela da bez država Zapadnog Balkana neće biti stabilna ni Evropska unija, te da svi skupa trebaju raditi kako bi se region što prije priključio ostatku Evrope. Naravno, podsjeća ovaj zastupnik iz Skupine zelenih /Evropska svobodna zveza/, to nije jednostran proces, „već proces u koji se mora ulagati sa obje strane.“
„Strategiju treba shvatiti kao znak mogućnosti, ali jasno je da tu ima još mnogo tema na kojima treba raditi - od vladavine prava, borbe protiv organiziranog kriminala, prepletenosti između javnog i privatnog interesa, administracije, pravnog sistema, korupcije u ekonomiji. Sve su to stvari koje se moraju shvatiti ozbljno“, rekao je Šoltes. On je istakao da zemlje Zapadnog Balkana posebnu pažnju trebaju posvetiti i mladima. Podsjetio je da svako ko ima mogućnost da ode iz tog regiona, on i odlazi, „a to nije dobro“. Šoltes smatra da mlade ljude treba zadržati ali im i ponuditi perspektivu.
Kao jedan od ključnih problema u zemljama Zapadnog Balkana Šoltes navodi i problem nacionalizma, „koji uvijek podiže glavu i kojeg niko ne može riješiti umjesto odgovornih u tim zemljama.“
Na pitanje da li se Srbiji previše otvaraju vrata u odnosu na druge zemlje, te da li je to svojevrsna nepravda obzirom na probleme koje je srbijanski režim izazvao u bivšoj Jugoslaviji početkom '90-ih, Šoltes kaže da nema garancije da će za godinu ili dvije slika biti ista u tom pogledu.
„Rekao sam, ako je to regata, neka to ne bude regata takmičenja i borbe, nego regata suradnje. Svaka zemlja koja napravi iskorak na Balkanu treba da ima samo pozitivan učinak na druge zemlje“, rekao je Šoltes, dodajući da uz sve to i članice Evropske unije imaju dužnost da pomažu zemljama Zapadnog Balkana na tom putu.