BiH, (Patria) - Do održavanja Općih izbora u Bosni i Hercegovini 2018. godine ostalo je osam mjeseci. Najveću bošnjačku političku partiju - Stranku demokratske akcije (SDA) potresaju unutrašnji narušeni odnosi u najmanje tri kantona; u Sarajevskom kantonu, u Tuzlanskom i Unsko-sanskom kantonu.
Premijer Sarajevskog kantona Elmedin Konaković nedavno je dao ostavku na sve stranačke funkcije. To je pokazalo da je SDA u problemima i u najvećem kantonu u Federaciji.
Od smrti predsjednika SDA Sulejmana Tihića stranka nikada nije imala miran period, ali su unutarstranačka previranja posljednjih mjeseci dodatno intenzivirana. Članovi SDA se bore za pozicije, ali i utjecaj u stranci. Uglavnom se radi o vlastitim interesima. Predsjednik SDA Bakir Izetbegović ne uspijeva kontrolisati sve te različite interese.
Najnovija dešavanja u Kantonu Sarajevo, odnosno ostavka Konakovića na sve stranačke funkcije pokazala je da je kriza u SDA dosegla vrhunac.
Asim Sarajlić, predsjednik Kantonalnog odbora SDA Sarajevo još nije obavio razgovore s Konakovićem, a nezvanično, na hodnicima zgrade Parlamenta BiH tvrdio je da mu nikakvo pismo ostavke nije ni došlo.
U utrci za prevlast u Kantonu Sarajevo ostali su Huso Ćesir, Mahir Dević, Fikret Prevljak i Jasmin Terović. Gotovo svi, računajući i Sarajlića, pripadaju različitim strujama u vrhu stranke.
Problem u Tuzlanskom kantonu nastao je u septembru 2017. godine kada je Predsjedništvo SDA smijenilo dotadašnje rukovodstvo i uvelo povjereništva u tri općinske organizacije; u Gračanici, Kalesiji i Tuzli. Povjereništva u Gračanici i Kalesiji uvedena su od izbora 2016., koje je SDA izgubila u tim općinama.
Nije bilo zvaničnog obrazloženja zbog čega SDA povjereništvo uvodi i u Tuzli. Nezvanično, Povjereništvo je uvedeno jer predsjednik Gradskog odbora Tuzla Sabahudin Imamović nije htio potpisati pismo nezadovoljstva protiv predsjednika Kantonalne organizacije SDA u Tuzli Mirsada Kukića, koje je dio članova tuzlanske SDA uputilo predsjedniku stranke Bakiru Izetbegoviću.
Za povjerenika SDA u Tuzli imenovan je Hazim Rančić. No, govori se da glavnu riječ u tuzlanskoj SDA danas vodi savjetnik Aljoše Čampare, ministra unutrašnjih poslova FBiH Salko Zildžić i izvršni direktor Elektroprivrede BiH Admir Andelija. To povjereništvo je funkcioniralo dok nije došlo do sukoba Zildžića i Andelije, jer i jedan i drugi navodno žele poziciju predsjednika Gradskog odbora SDA Tuzla.
Tuzlanski premijer Bego Gutić također je napustio Kukića i podržao Kukićeve protovnike, državnog zastupnika Safeta Softića, kao i utjecajnog Abdurahmana Hodžića, poduzetnika iz Živinica. Gutić je nedavno podršku zatražio i od potpredsjednika SDA i federalnog ministra unutrašnji poslova Aljoše Čamparom, kao i od supruge predsjednika SDA dr. Sebije Izetbegović. Cilj Gutića je uvođenje povjereništva i na novu Kantonalne organizacije SDA u Tuzli, što bi zasigurno uzrokovalo nova podjele u stranci u tom kantonu, i to na one koje su za Gutića i one koji podržavaju Kukića.
Turbulencije potresaju SDA i u Unsko-sanskom kantonu. Povjereništva su uvedena u Bužimu, Bihaću i Ključu. Situacija se u Ključu smirila dijelom nakon što su u decembru prošle godine održani izbori i izabran novi predsjednik. U Bihaću se takav scenarij očekuje tokom februara. U Bužimu unutarstranački sukobi traju od lokalnih izbora, kada je izgubio SDA-ov načelnik Agan Bunić. Iz SDA su ga optužili da je „istjerao“ veliki broj članova te stranke, nakon čega su oni pravili nezavisne liste i odnosili glasove. S druge strane Bunić optužuje rukovodstvo Kantonalnog odbora stranke za izdaju. Na naredim izborima mogao bi se pojaviti kao kandidat SBB-a za federalni Parlament, zajedno sa još nekoliko bivših kadrova SDA iz Bužima.