Članak

Nema većine za hitni postupak: Prijedlog SDP-a o smanjenju cenzusa na 10 posto na čekanju

U toku rasprave Senad Šepić (NB) zatražio je da zakon ide u redovnoj procedure i da se ukine census na nula posto.U toku rasprave Senad Šepić (NB) zatražio je da zakon ide u redovnoj procedure i da se

SARAJEVO, (Patria) - Zahtjev poslanika SDP BiH Mirsada Mešića, Saše Magazinovića i Denisa Bećirovića za razmatranje Prijedloga zakona o izmjenama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine po hitnom zakonodavnom postupku na sjednici je dnevnog reda PSBiH. S obzirom da ni za ovaj prijedlog o hitnosti procedure nije bilo entitetske većine iz RS-a nakon usaglašavanja ponovo će biti razmatrano na narednoj sjednici.

U toku rasprave Senad Šepić (NB) zatražio je da zakon ide u redovnoj procedure i da se ukine cenzus na nula posto.

U predloženim izmjenama SDP-a predviđaju se da unutrašnji prag na izbornim listama vrati na 10 posto koliko neki kandidat treba imati od ukupno osvojenih broja glasova neke stranke da bi ušao u zakonodavno tijelo. 

SDP smatra da prag od 10 posto predstavlja najbolji balans između volje stranke koja formira kandidatsku listu za izbore i volje građana.

Lazar Prodanović (SNSD) napomenuo je da se nije ranije primjenjivao zakon koji predviđa cenzus od 20 posto.

- Za NSRS samo četiri poslanika ne bi prošla ako bi se primjenio postojeći zakon, a samo tri od 30 direktnih mandata na državnom nivou ne bi prošli. Ovo je pitanje dodatne motivacije unutar preferencija – istakao je Prodanović.

Nikola Špirić (SNSD) istakao je da svaka izmjena Izbornog zakona pet mjeseci prije izbora, pa čaki  tehničke prirode zbunjuju građane.

- Ja se bojim da ovdje pričamo da se ništa ne desi. Četiri godine smo u mandatu, a završavamo izmjene izbornog zakonodavstva dva tri mjeseca prije roka – istakao je Špirić.

Salko Sokolović (NB) istakao je da je regularnost izbora najvažnija.

- Tehnički se mora riješiti da biraju birači, a ne glasači, a kasnije možemo druge stvari rješavati – mišljenja je Sokolović, dodajući da elektronsko glasanje ulijeva povjerenje.

- Trebamo vidjeti imamo li tu većinu, pa onda drugo rješavati – istakao je Sokolović.

Damir Arnaut (SBB) kazao je da prijedlog izmjena Izbornog zakona koje predlaže Nezavisni blok ne uvodi elektronsko glasanje.

Šepić je kazao da njihov prijedlog uvodi mogućnost elektronskog glasanja.

- U BiH se sada isključivo može glasati na glasačkim listićima, a izmjene koje mi predlažemo daju i drugu mogućnost – dodao je Šepić.

Hazim Rančić (SDA) kazao je da namjera predlagača nije onakva kakvu smo čuli.

- Veći broj vijećnika prolazi na osnovu cenzusa koji je veći od 20 posto. Ima i izuzetaka, ali oni nisu pravilo. Ja ću podržati i zakon i proceduru, a najvažnije je da izbori budu fer, i da svako ko prođe bude volja građana, a ne stranačkih organa, nosioca lista ili predsjednika stranke. Nije isto kada je neko nosioc liste, ima medije, govore na skupovima, kao oni koji to nemaju - istakao je Rančić.

Nikola Lovrinović (HDZ) kazao je da neće podržati nikakve izmjene Izbornog zakona bez implementacije presude Ustavnog suda BiH.

- Čak ni tehničke izmjene neću podržati. Neka se ovakve stvari stave na komisije – kazao je Lovrinović.

Saša Magazinović (SDP) replicirao je govornicima i istakao da nije tačno da su rezultati za NSRS takvi da svi prelaze 20 posto.

- Nosilac Igor Radojičić jedini je prešao 20 posto. Krivi navod Prodanovića ispravljam. On je to naveo kao argument kontra hitne procedure – kazao je Magazinović.

#BiH