Članak

Sigurnosne agencije dobile mišljenje s rezervom zbog propisa koje i ne donose!

U nastavku sjednice Predstavničkog doma PSBiH raspravlja se o revizorskim izvještajima za one institucije koje su dobile mišljenje s rezervom od Ureda za revizorske izvještaje.

SARAJEVO, (Patria) - U nastavku sjednice Predstavničkog doma PSBiH raspravlja se o revizorskim izvještajima za one institucije koje su dobile mišljenje s rezervom od Ureda za revizorske izvještaje.

Poslanici tako razmatraju izvještaje revizora za Ministarstvo odbrane, Ministarstvo vanjskih poslova, Direkciju za koordinaciju policijskih tijela, Graničnu policiju, Ministarstvo sigurnosti, Upravu za indirektno oporezivanje, Agenciju za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka, Visoko sudsko i tužilačko vijeće, Državnu agenciju za istrage i zaštitu i Tužilaštvo BiH.

Većina direktora ovih institucija prisustvuje ovoj sjednici u skladu sa zaključkom.
Šefik Džaferović (SDA) kazao je da današnja rasprava nije cilj da se nekome pravi problem, skida glava ili slično.

- Cilj je da se vidi gdje je problem. Neka kažu šta se radi I imat ćemo pravo stanje. Trebamo napraviti sistem koji neće imati negativne revizorske izvještaje – kazao je Džaferović.

Dušanka Majkić (SNSD) kazala je da u odnosu na 2014. godinu imamo šest institucija više s mišljenjem s rezervom.

- Trebamo se zamisliti. Šta znači mišljenje s rezervom.To znači da li institucija posluje sa zakonima. To je loše. Od deset za sedam je konstatirano da su istiniti i fer, od deset samo jedna nema problem rada sa zakonom i propisima. Samo jedna nema iskazan problem s javnim nabavkama. Dobili su novih 200 preporuka. A od ranije ima onih koje se ne poštuju – kazala je Majkić.

Ona je dodala da je vrijednost javnih nabavki 15 posto godišnjeg budžeta BiH.

- Javne nabavke su po pravilu razlog za mišljenje s rezervom. Dobili smo i rezervu učinka i navodi se šta je slabost u javnim nabavkama – kaže Majkić dodajući da se mora pokrenuti pitanje odgovornosti, jer je to izvor korupcije.
Aleksandra Pandurević (SDS) napomenula je da policijske agencije nisu krive za neke stvari koje im se spočitavaju kada je riječ o usklađenosti.

- Pet puta je direktor SIPA-e pisao, a ranije je isto bilo. Pravilnik je tek dobio u decembru, pa neće se čovjek objesiti. Kao primjedba se navela kubikaža prtljažnika, pa valjda u reviziji moraju voditi računa o potrebama agencija za koje se vozila kupuju – kazala je Pandurević.

Salko Sokolović (NB) mišljenja je da, kada je riječ o ovoj temi, ne bi smjela biti pozicije i opozicije.

- Možemo uočiti da su finansijski izvještaji revizija pozitivne i to je značajan napredak. Sigurnosne agencije i Ministarstvo sigurnosti danas imamo ovdje jer neko drugi nije radio svoj posao. Imamo mišljenje s rezervom, jer nije reguliran policijski dodatak. Oni su insistirali da se to riješi, još 2008. se to trebalo riješiti. Vijeće ministara je trebalo donijeti podzakonski akt da direktor sigurnosne agencije osigura primjenu stog – kazao je Sokolović.

#BiH