SARAJEVO, (Patria) - Socijaldemokratska partija SDP BiH, Demokratska fronta, Savez za bolju budućnost i Naša stranka usvojili su zajedničku izjavu i zaključke povodom donošenja Odluke o načinu izbora delegata Doma naroda Parlamenta Federacije BiH Centralne izborne komisije.
Zajednički stav ove četiri stranke je da je ona diskriminatorna, neustavna i koja de facto dijeli FBiH na dvije etničke izborne jedinice.
Ovakva odluka bi onemogućila da ijedan Hrvat iz Sarajevskog, Tuzlanskog i Unsko-sanskog kantona bude izabran u Dom naroda PFBiH. Istovremeno niti jedan Bošnjak iz Posavskog, Livanjskog ili Hercegovačko-neretvanskog kantona ne bi mogao biti izabran u ovaj dom.
- Na ovaj način u izborni sistem BiH bi se uvela neustavna rješenja, s elementima diskriminacije kojim se dodatno derogiraju dosadašnje presude Suda za ljudska prava u Strazburu kojima su utvrđene brojne diskriminacije u postojećem izbornom zakonodavstvu BiH.
Ustav FBiH i Ustav BiH jasno kažu da se do potpune provedbe Aneksa 7 mora primjenjivati popis stanovništva iz 1991. godine, pa bi CIK, pozivanjem na popis iz 2013. godine zapravo vrši legalizaciju etničkog čišćenja, stavljajući se time iznad Ustava.
- CIK nema nadležnost da bilo kakvim svojim odlukama propisuje broj i strukturu delegata Doma naroda. Osim protivustavnog djelovanja, CIK očigledno sebe vidi i kao instituciju koja se može staviti iznad Zakona - navodi se u zajedničkoj izjavi.
Usvojeno je i sedam zaključaka kojima se traži da CIK odmah obustavi sve aktivnosti na pripremi ove odluke. Zadužuju se zastupnici ove četiri stranke da sa drugim zastupnicima u Parlamentu FBiH i BiH podnesu zahtjev za ocjenu ustavnosti članova 10.12 Izbornog zakona BiH. Traže hitno zasjedanje Federalnog parlameta koji bi razmotrio Prijedlog zakona o izbornim jedinicima i broju mandata u Parlamentu. Iz tih stranaka traže od visokog predstavnika u BiH traže zaštitu integriteta izbornog procesa u BiH. Jedan od zaključaka je i da podržavaju diplomatske napore predstavnika međunarodne zajednice oko postizanja dogovora oko izmjena izbornog zakona. Očekuju da se pri analizi ponuđenih rješenja vode demokratskim principima i načelima koja vrijede u demokratskim društvima. Ukoliko CIK ustraje u svojim namjerama da donese spornu odluku, spremni smo na svaki oblik demokratske borbe što uključuje i organizaciju protesta - saopćeno je.
Ove četiri stranke pozvale su i sve druge političke stranke, organizacije i pojedince da se uključe u borbi za jednakost svih građana na teritoriji cijele BiH.