U Behram-begovoj medresi u Tuzli organizirana je Smotra srednjoškolaca iz BiH „Jednaki u različitosti-ne diskriminaciji!” – XXI Državno debatno natjecanje. Na smotri su učestvovali srednjoškolci i srednjoškolski profesori iz cijele BiH. Argumente protiv diskriminacije su razmijenili mladi iz: Banja Luke, Bihaća, Brčkog, Breze, Čelića, Donjeg Vakufa, Drvara, Gračanice, Gradačca, Istočnog Sarajeva, Kaknja, Kladnja, Konjica, Mostara, Novog Grada, Prijedora, Sarajeva, Srebrenika, Srpca, Teslića, Tešnja, Tinje, Travnika, Tuzle, Usore, Visokog, Zenice, Zvornika i Živinica.
Teme Smotre, bile su:
- U bh. školama se njeguje zajedništvo različitosti (da/ne)
- Izuzeće nadarene, darovite i talentirane djece od jednakog postupanja je opravdano (da/ne)
- Mediji u BiH potiču diskriminaciju (da/ne)
Debata nikada nije razgovor istomišljenika. Srednjoškolci su svojim debatnim umijećem pokazali da diskriminacija ima mnogo lica i da ona postoji čak i kada nam se čini da je nema. Razlike ne smiju biti temelj za podjelu, nego uvijek moraju biti osnova za kreiranje boljeg i uspješnijeg društva u kojem se dogovorom može sve postići.
Osim navedenih tema za argumentirane rasprave, srednjoškolci su prezentirali i govore o sljedećim temama:
- Pozitivna diskriminacija Roma je opravdana u bh. obrazovnom sistemu
- Sve škole u Bosni i Hercegovini treba da osiguraju uvjete za inkluziju slijepih i slabovidnih učenika
- Jednaki uvjeti za upis u škole i fakultete mogu dovesti do diskriminacije
- Jednaki, ali odvojeni – jeste diskriminacija
Mladi su kroz individualne govore pokazali značajan stepen kritičkog promišljanja i da mogu samostalno analizirati različite oblike diskriminacije koji se mogu pojaviti u društvu i jasno iznijeti svoj stav o problemu bez straha od osude, ali i bez vrijeđanja drugih i drugačijih.
XXI Državno debatno takmičenje je bilo ujedno prilika za izbor reprezentacije BiH koja će predstavljati BiH na Svjetskom debatnom natjecanju u Zagrebu, 2018. Tri prvoplasirane ekipe su: Gazi Husrev-begova medresa Sarajevo, SŠC „Istočna Ilidža“ Istočno Sarajevo, Gimnazija Banja Luka.
Najbolji pojedinačni govornici su bili Amina Kahriman, Gazi Husrev-begova medresa, Sarajevo, Aleksandar Bakmaz, Gimnazija Banja Luka, Marko Štaka, SŠC „Istočna Ilidža“, Istočno Sarajevo.
Najbolji srednjoškolci u kategoriji besjedništva su Aleksandar Bakmaz, Gimnazija Banja Luka, Alija Mevkić, Behram-begova medresa, Tuzla, Amina Kahriman, Gazi Husrev-begova medresa, Sarajevo.
Zajednički zaključak svih učesnika natjecanja jeste da je, nažalost, diskriminacija sveprisutna u bh. društvu i da rješenje leži u zajedničkim naporima da bh. društvo bude oslobođeno bilo kakvih stereotipa i predrasuda. Razlike između lokalnih zajednica, gradova, kantona i entiteta trebaju biti temelj za radost življenja u različitosti, a ne nikako kamen spoticanja.
Ova Smotra realizovana je u okviru programa “Jednakost za sve - Koalicija organizacija civilnog društva u borbi protiv diskriminacije”, kroz Program grantova u okviru kojeg Centar za kulturu dijaloga provodi projekat „Jednaki u različitosti“. Projekat finansiraju USAID i Fond otvoreno društvo BiH.