Članak

Od komplikacija uzrokovanih gripom umrlo 12 osoba, u FBiH više od 20.000 oboljelih

Iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH navode da je povećanje broja oboljelih zabilježeno zadnje sedmice u decembru 2017. godine, a tzv. preepidemijski prag gripe pređen je početkom januara 2018. godine.

FBiH, (Patria) - U Federaciji BiH do kraja februara 2018. godine evidentirano je više od 20.000 osoba oboljelih od gripe. Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo FBiH 12 osoba umrlo je od komplikacija uzrokovanih gripom.

U Tuzlanskom kantonu preminulo je devet osoba, u SBK 1, u ZDK 1 i u HNK 1. Sve umrle osobe već su imale neka hronična oboljenja koje je gripa dodatno pogoršala.

Iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH navode da je povećanje broja oboljelih zabilježeno zadnje sedmice u decembru 2017. godine, a tzv. preepidemijski prag gripe pređen je početkom januara 2018. godine.

- Prema izvještaju Kliničke mikrobiologije KCUS, početkom novembra detektiran je virus gripe tip B, koji je dominirao u uzorcima do kraja januara. Virus gripe tip A H1N1 detektiran po prvi put u 3. sedmici januara. Trenutno su u u cirkulaciji tipovi gripe A i B – navode iz Zavoda.

Univerzitetski klinički centar Tuzla 26. februara obustavio je do daljnjeg sve posjete bolesnicima. Klinički centar Univerziteta u Sarajevu u januaru je prvo reducirao posjete na na tri puta sedmično, a 27. februara su potpuno zabranjene posjete zbog epidemioloških razloga. U Kantonu Sarajevo nije zabilježen nijedan smrtni slučaj koji se može dovesti u vezu sa gripom.

Umrli su većinom imali neko hronično oboljenje, šećernu bolest, astmu ili neko kardiovaskularno oboljenje.

Za zaštitu od gripe, osim vakcinacije koja je najefikasnija preventivna mjera, preporučuju se i druge mjere prevencija, nekoliko jednostavnih stvari o kojima svakodnevno treba voditi računa, kako bi se smanjio rizik od gripe. Treba izbjegavati gužve, skupove i zatvorene prostore, brisati maramicom nos i usta kad kašljete ili kišete, nakon korištenja maramicu bacite u smeće, perite ruke često sapunom i vodom jer to smanjuje rizik, ako sapun i voda nisu dostupni, koristite sredstva na bazi alkohola, izbjegavajte dodirivati oči, nos i usta jer rukom sa zagađene površine možete prenijeti virus u oči, usta ili nos, izbjegavajte bliski kontakt sa bolesnim osobama- budite udaljeni od bolesnika barem jedan metar, ne posjećujte bolesnike ako nije nužno, ako ste bolesni - ostanite kod kuće i ograničite kontakt sa drugim osobama, održavajte higijenu okoline - čišćenje, provjetravanje prostorija, dezinfekcija površina.

#BiH