Članak

Rasprava o skeniranju glasačkih listića: Izbore moraju odlučiti birači, a ne brojači

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH danas će se izjasniti o zahtjevu grupe poslanika za razmatranje po hitnom postupku Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH, kojim se

SARAJEVO, (Patria) - Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH danas će se izjasniti o zahtjevu grupe poslanika za razmatranje po hitnom postupku Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH, kojim se predviđa skeniranje glasačkih listića u svrhu utvrđivanja rezultata izbora. Hitna procedura nakon rasprave je prihvaćena sa 28 za, 7 portiv i 4 suzdržava.

Grupa poslanika iz SDP-a, SBB-a i DF-a predlaže i uvođenje video-nadzora u prostorijama gdje se glasa.

U obrazloženju predloženog zakona navodi se da ručno brojanje glasova uz sporan kredibilitet i stručnost otvara širok spektar manipulacija čime se dovode u pitanje iskazana volja birača, pravičnost izbornih rezultata, a time i samih izbora.

Saša Magazinović (SDP BiH) istakao je da se ovim zakonom želi spriječiti da pojedine stranke prije otvaranja biračkih mjesta imaju po 20.000 glasova.

Mirsad Đonlagić (SBB) kazao je u toku rasprave da ne vidi zašto bi nekom smetalo da se krađe glasova spriječe. Momčilo Novaković (NDP) istakao je problem finansiranja ovoga, s obzirom da je Budžet već usvojen, a da nisu planirana dodatna ulaganja.

Senad Šepić (NB) istakao je da će podržati hitnu proceduru i da je ovo važan proces za osiguravanje transparentnosti izbora.

-  Pozivam sve nas da se na takav način izjasnimo i podržimo ovaj princip – kazao je Šepić.

Jasmin Emrić (A-sda) istakao je važnost uvođenja novih tehnologija u izborni postupak.

-  Rezultati treba da budu isključiva volja naših građana. Organizacija Pod lupom organizirala je niz okruglih stolova i prezentirala nove tehnologije, a mi moramo donijeti ovakvu odluku da bismo unaprijedili izborni proces – istakao je Emrić.

Aleksandra Pandurević (SDS) smatra da je dobro da imamo skeniranje, a da imaju rezervu prema uzimanje otiska prsta.

- Mi evidentiramo glasača na osnovu drugih podataka.Voljela bih da nam IDDEEA kaže je li otisak prsta uopće potreban. Trebamo vidjeti da li je jeftinije da se ova oprema iznajmljuje ili da se kupi. To su neka pitanja na koja bih voljela imati odgovor. Mi ćemo podržati ovaj prijedlog, ali ne i hitnu proceduru – kazala je Pandurević.

Amir Fazlić (SDA) kazao je da će Klub SDA podržati i zakon i hitnu proceduru.

Diana Zelenika (HDZ 1990) kazala je da će zakon podržati s obje ruke. Mladen Bosić (SDS) kazao je da je svjestan da će lopovi i ovoj tehnici stati brzo ukraj, pa će vjerovatno nestati struje.

- Tu treba da rade agencije za zaštitu. Da su policija I tužilaštva radila svoj posao ovaj problem bi davno bio riješen. Jer, svi mi imamo ponekog u našoj sredini ko je kupovao glasove – kazao je Bosić.

Staša Košarac (SNSD) smatra da treba dobro razmotriti je li ovo najkredibilniji način da se osigura demokratičnost izbora. Predrag Kožul (HDZ) istakao je da je on lično za sve tehnološke napretke koji će poboljšati izborni process.

- Složenije smo mi stvari usvajali po hitnom postupku, a što se tiče izbora, ako dođu za sedam mjeseci, hitna procedura opravdana je samo ako oba doma ovo usvoje, a CIK ima tender spreman za ovo. Imaju li? Tek kada to imate trebate imati mnogo sreće u javnim nabavkama da vam ta tenderska procedura prođe u brzom roku bez žalbe. I šta imate u izborima 2018. Zbrku – kazao je Kožul.

#BiH