Članak

McCarthy: Vidim 'napredak' u pregovorima o gornjoj granici američkog duga

Neuspjeh Kongresa da podigne svoju gornju granicu duga prije 5. juna

(Patria) - Najviši republikanski kongremen Kevin McCarthy rekao je da se postiže „napredak“ u pregovorima s demokratskim predsjednikom Joeom Bidenom o podizanju gornje granice duga savezne vlade, javio je Reuters. Ministarstvo finansija je u petak saopštilo da će vlada ostati bez sredstava da plati sve svoje račune 5. juna bez akcije Kongresa.

„Nemamo dogovor“, rekao je McCarthy novinarima. „Još nismo tamo. Napravili smo napredak, radili smo do ranog jutra. I sada smo se vratili na to“, dodao je. 

Republikanci su zaprijetili da će blokirati sve zakone koji ne ispunjavaju njihova očekivanja, tražeći oštro smanjenje potrošnje. Demokrate su zaprijetile da će uskratiti podršku za neke od postignutih kompromisa, posebno oko nametanja novih radnih uslova u saveznim programima za borbu protiv siromaštva. Republikanci kontrolišu Predstavnički dom sa razlikom od 222-213, dok demokrate imaju većinu u Senatu od 51-49, ostavljajući uzak put za usvajanje bilo kakvog sporazuma demokratskog predsjednika i predsjednika republikanaca.

Republikanci su nastojali da oštro obuzdaju državnu potrošnju u narednih 10 godina kako bi usporili rast američkog duga, koji je sada jednak godišnjem proizvodu privrede. Dvije strane su provizorno postigle sporazum kojim bi se gornja granica duga podigla za dovoljno da se pokriju potrebe zemlje za zaduživanjem tokom predsjedničkih izbora u novembru 2024. godine. To bi povećalo potrošnju na vojnu i boračku zaštitu i ograničilo
potrošnju za mnoge diskrecione domaće programe, prema izvorima upoznatim s razgovorima. 

McCarthy je rekao da republikanci i dalje zagovaraju reforme izdavanja energetskih dozvola, uključujući olakšavanje bušotina za gas i naftu. Republikanci su odbacili Bidenova predložena povećanja poreza, a nijedna strana nije pokazala spremnost da popusti oko brzorastuće zdravstvene i penzione programe koji će naglo povećati dug u narednim godinama. Bidenova već potpisana infrastruktura i zakoni o zelenoj energiji ostali bi
netaknuti, dok bi Poreska uprava blago smanjila svoje nedavno povećanje budžeta.

Ali programi sigurnosne mreže ostaju ključna tačka. Republikanci žele da pooštre uslove rada za Medicaid zdravstveni plan za siromašne i SNAP program pomoći u hrani. Demokrate kažu da bi to stvorilo još poteškoća za ljude koji se već bore da sastave kraj s krajem. Oba programa su se dramatično proširila tokom pandemije COVID-19, ali su posljednjih mjeseci smanjena.

Neuspjeh Kongresa da podigne svoju gornju granicu duga prije 5. juna mogao bi pokrenuti bankrot koji bi uzdrmao finansijska tržišta i poslao Sjedinjene Države u duboku recesiju. 

#Svijet