SREBRENICA, (Patria) - Predsjednik bh. entiteta Republika Srpska Milorad Dodik izjavio je da najveće priznanje općine Srebrenica - Plaketu sa zlatnim grbom, koje mu je danas dodijeljeno, ne doživljava kao pobjedu nad bilo kim, već kao priznanje za razvoj ove lokalne zajednice.
"Ovo je specifično mjesto zbog tragedije koja se ovdje desila, ali mjesto koje daje šansu da se pomirimo, da se ne dijeli bol, nego jednostavno da svi oni koji su odgovorni za bilo koji zločin odgovaraju, a da se bol poštuje i uvažava", rekao je Dodik.
Komisija za nagrade i priznanja u Općinskom vijeću Srebrenica predložila je da entitetski predsjednik Dodik bude dobitnik plaketa sa zlatnim grbom Općine Srebrenica, koja se dodjeljuje povodom obilježavanja 11. marta - Dana Općine.
Načelnik Srebrenice Mladen Grujičić izjavio je da je Dodik osoba koja je najzaslužnija za poslijeratni razvoj Srebrenice. S druge strane, iz nevladinih organizacija upozoravaju da je Srebrenica jedna od najnerazvijenijih općina nu istočnoj Bosni.
Plaketu sa srebrnim grbom Općine Srebrenica dobio je član Predsjedništva BiH Mladen Ivanić, ali se on nije pojavio na dodjeli plakete.
Zbog dodjele plakete Dodiku bošnjački odbornici su napustili sjednicu na kojoj je donesena takva odluka, pa su dodjelu plakete srpski odbornici izglasali sami.
Predsjednik Udruženja logoraša „11. juli Potočari – Srebrenica“ Elvis Špiodić rekao je za Patriju da je neprihvatljivo da načelnik Općine Srebrenica Mladen Grujičić dodjeljuje plaketu čovjeku koji negira genocid u Srebrenici i veliča ratne zločince, te omalovažava žrtve koje su preživjele najveće zločine u proteklom ratu.
Iz Instituta za istraživanje genocida Kanada (IGK) također su ranije osudili prijedlog da Dodik bude dobitnik plaketa sa zlatnim grbom Općine Srebrenica, jer negira genocid nad Bošnjacima Srebrenice.
Dodik je među prvim političarima bosanskih Srba koji su priznali da je u Srebrenici počinjen genocid, ali je nakon toga promijenio retoriku.
„Ja znam savršeno šta je bilo. Bio je genocid u Srebrenici. To je presudio sud u Hagu, i to je neosporna pravna činjenica“, kazao je Dodik prilikom gostovanja u Centralnom dnevniku Senada Hadžifejzovića 2008. godine. Također, zalagao se da Haški sud treba procesuirati tadašnje vojno i političko rukovodstvo bosanskih Srba, kako bi se skinuo pritisak sa srpskog naroda. On se zalagao da se Mladić i Karadžić, danas osuđeni za genocid u Srebrenici, trebaju predati i „spasiti srpski narod.“
Ipak, nekoliko godina kasnije Dodik je promijenio retoriku, a Mladića i Karadžića počeo nazivati herojima.
Pragmatični Milorad Dodik ucijenio je srebreničke Srbe 2016. godine da ukoliko ne pobijediti Mladen Grujičić za načelnika Srebrenice, četiri godine neće imati nikakvog kontakta sa Vladom tog bh. entiteta.
Dodik je Srebreničanima poručio da će Vlada RS pomoći Srebrenici da ojača lokalnu ekonomiju ako na izborima 2. oktobra te 2016. godine pobijedi kandidat Mladen Grujičić, ali ako ponovo pobijediti Ćamil Duraković, Srebreničani će, rekao je Dodik, na pomoć čekati nove četiri godine.