SARAJEVO, (Patria) - Svjetski dan šuma obilježava se 21. marta. U BiH je prema posljednjim podacima više do 60 % teritorije pod šumom i šumskim zemljištem te smo u samom vrhu Evrope.
Dekan Šumarskog fakulteta u Sarajevu prof.dr. Mirza Dautbašić kazao je da je zdravstveno stanje šuma u Bosni i Hercegovini puno bolje, čak i neuporedivo, nego što je to u zemljama u regionu, pa i šire.
On je istakao da nepostojanje Zakona o šumama nije problem struke već politike.
- Već duži vremenski period tražimo i apelujemo, međutim to je stvar politike. Što se tiče struke zakon bi za sedam dana bio gotov i donesen.
Dautbašić je istakao da je osnovni problem ko će uzeti najveći novac odnosno benefit od šuma.
Govoreći o šumskom bogatsvu kojima raspolaže Bosna i Hercegovina, dekan Dautbašić je kazao da imamo prirodne šume pitomog kestena jedini u Evropi. One se nalaze na tri lokaliteta Cazinska regija, te u okolini Konjica i Srebrenice.
Dodao je da bh. šume obiluju biodiverzitetom, te da bi država trebala dati više podrške svom najvećem prirodnom resursu. Naveo je i da je ogroman značaj šuma, a zbog prekomjerne sječe došlo je do globalnih klimatskih promjena.
Šumarski fakultet u Sarajevu ove godine nizom događaja obilježava 70 godina postojanja. Tako je već promoviran Atlas simptoma štetnih faktora na plemenitim lišćarima i voćkaricama u šumama Bosne i Hercegovine, u aprilu će biti održana akcija pošumljavanja, a centralni događaj održat će se u oktobru.
- Tada će biti održan Međunarodni simpozijum pod nazivom „Čovjek – šuma – nauka“ sa brojnim učesnicima i stručnjacima iz Evrope. A u decembru ćemo održati Svečanu akademiju povodom dana Šumarskog fakulteta - kazao je Dautbašić.