SARAJEVO, (Patria) - Predsjednica Vijeća Federalne skupštine Ruske Federacije Valentina Matviyenko boravi u posjeti Bosni i Hercegovini. Putinova desna ruka, kako je opisuju domaći i strani mediji, održala je govor delegatima državnog Doma naroda, zatim se sastala s članovima Predsjedništva BiH, a nakon toga je otišla u Banja Luku gdje se sastala s čelnicima entiteta RS.
Njen govor u Domu naroda, u kojem je agresiju na BiH nazvala građanskim ratom, izazvao je dosta reakcija u bh. javnosti. Matviyenko je također istakla kako bi entiteti trebali preuzeti veće ovlasti u BiH, dodala je i kako bi Visoki predstavnik trebao napustiti BiH, kao i strane sudije u Ustavnom sudu BiH.
Dok je govorila šta bi i kako trebalo uraditi u BiH, najmoćnija žena Rusije, kako je zovu u Rusiji, držala je lekcije stranim zemljama, prije svega Americi, da se ne trebaju miješati u unutrašnja politička pitanja BiH.
Američka ambasada u BiH je reagovala i njezine optužbe na račun američke politike u BiH nazvala lažnim i neutemeljenim.
Iz OHR-a su poručili kako su uslovi za zatvaranje Ureda visokog predstavnika u BiH definisani na sastanku Upravnog vijeća PIC-a u februaru 2008. godine poznati pod nazivom „Program 5+2“ još uvijek na snazi i nisu se promijenili.
Rusija je jedna od zemalja članica PIC-a, opredjeljena za poštivanje Dejtonskog mirovnog sporazuma, koji podrazumijeva i mandat Visokog predstavnika, pa tako poziv Valentine Matviyenko na zatvaranje Ureda OHR-a unosi dodatnu smutnju u ionako složenu političku situaciju u BiH, pogotovo ako znamo da nam slijedi predizborna kampanja.
Nakon što je otišla u Banja Luku, poručila je kako je predsjednik RS-a Milorad Dodik u Rusiji popularan jednako kao u RS-u, dok joj je on u ime RS-a zahvalio na tome što je Rusija ulaganjem veta u Vijeću sigurnosti UN-a 2015. godine spriječila rezoluciju Velike Britanije o genocidu u Srebrenici.
Nakon skandala u Domu naroda, Matviyenko je i u Banja Luci izazvala pravi diplomatski skandal nazvavši saradnju entiteta RS sa Rusijom međudržavnom saradnjom. Treba također napomenuti kako na njenom dočeku u Banja Luci pored entitetske zastave nije bila državna zastava BiH, te da je umjesto državne intonirana entitetska himna. U takvoj situaciji teško je govoriti o podržavanju teritorijalnog integriteta BiH.
Dok je kritikovala politiku zapadnih zemalja u BiH, kao i politiku zapada prema Rusiji, Matviyenko je držala lekcije šta i kako treba urediti u BiH. To nije ništa drugo nego direktno uplitanje u političke odnose u BiH.
Uoči dolaska u BiH, Matviyenko je opisana kao najmoćnija žena Rusije i desna ruka predsjednika Vladimira Putina.
Međutim, potpuno je zanemarena i prešućena njena uloga u ruskoj aneksiji Krima, zbog čega je prije nekoliko godina dospjela u centar pažnje međunarodne javnosti.
Samo dan nakon što je 17. marta 2014. godine raspisan referendum o statusu Krima, tadašnji američki predsjednik Barack Obama uveo je sankcije za sedam visokopozicioniranih ruskih zvaničnika među kojima je bila i Valentina Matviyenko, piše novinska agencija Patria.
Sankcije podrazumijevaju da joj se u SAD-u zamrzava sva imovina, te joj se zabranjuje ulazak u Ameriku.
Zbog njene uloge u aneksiji Krima, vlada Kanade je 17. marta također donijela odluku da joj se uvedu sankcije.
Nakon američke i kanadske odluke o uvođenju sankcija, na isti potez se odlučila i EU, koja je uvela sankcije za 21 osobu iz Rusije zbog učešća u aneksiji Krima, a među tim osobama nalazi se i ime Valentine Matviyenko.
BiH je zemlja koja je čvrsto opredijeljena ulasku u EU i NATO, pa se s razlogom postavlja pitanje kako je moguće da se takvoj osobi, koja svojim izjavama šalje loše poruke prema EU i NATO-u, omogućava govor u državnim institucijama.