SARAJEVO, (Patria) - Nakon nešto više od dva sata koliko je trajao sastanak oko izmjena izbornog zakona okončan je bez dogovora. Sastanku su prisustvovali predsjednici SDA, HDZ BiH, DF-a, Bakir Izetbegović, Dragan Čović i Željko Komšić te predstavnici SDP BiH i SBB-a. Sastanak je prvi napustio Izetbegović zbog protokolarnih obaveza prema gostima SBF-a.
Zukan Helez, potpredsjednik SDP BiH kazao je nakon sastanka da je bio optimističan, ali s obzirom na današnju diskusiju nije optimista.
- Čović ide na daljnju podjelu BiH, na zaokruživanje nacionalnih teritorija, ignoriše građanski princip i mi nismo spremni da to podržimo. U jednom momentu sam predložio da takav prijedlog predloži Hrvatskoj jer ima i njihovo državljanstvo, mislim da bi ga odmah uhapsili. Ono što predlaže je ono što nije presudio Ustavni sud, a on uporno hoće u to da ubaci i izbor člana Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda. To Ustavni sud nije tretirao i time se dalje proširuju zahtjevi Dragana Čovića. Čoviću i HDZ-u je cilj da se ovo ne riješi - kazao je Helez.
Šefik Džaferović, potpredsjednik SDA je kazao da su stavovi političkih stranaka ostali isti, nije bilo pomaka, ali je dogovoreno da se razgovori nastave 3. maja na nivou predsjednika stranaka i da se pokuša iznaći rješenje.
Željko Komšić je kazao da se sve vrti oko dvije stvari.
- Ako posmatrate presudu Ustavnog suda, ona je takva kakva je, ona je neupitna i postojeći ustavni sistem onda vam je jasno u kom pravcu morate da idete. Nemate tu neku širinu, mada neki pokušavaju da daju različita tumačenja ustavnih odredbi čak, ako hoćete da širite tu cijelu priču i da tu uđu i promjene Ustava onda se tu mogu pojaviti razni prijedlozi i u suštini možete zakomplikovati cijelu situaciju oko izbornog zakona.
- Teoretski ostalo je malo vremena do raspisivanja izbora 2018., formalno-pravno moguće je donijeti izmjene izbornog zakona sve do trenutka održavanja izbora, ali praksa je u svim demokratskim zemljama da nema promjena izbornog zakona u izbornoj godini - kazao je Komšić.
On je kazao da postoje dva pravca u kojem se mogu kretati, jedan je da se čvrsto drže onoga što piše u presudi Ustavnog suda u okviru ustavnog sistema FBiH, a to podrazumijeva primjenu Popisa iz 1991. i postoji taj drugi put kojim "možemo ići koji traži izmjene ustava, promjene nadležnosti Doma naroda itd. itd."
On je dodao da su četiri stranke dale svoja načela odnosno pregovoračku ponudu, ali da to HDZ BiH odbija.
- Najlošija situacija je odustati od razgovora, ali treba tražiti rješenje iz ove situacije. Neusvajanje izmjena izbornog zakona nije nikakva smetnja za raspisivanje izbora, ni formalno-pravna smetnja da se ne implementiraju izborni rezultati 2018. godine. Ta vrsta prepreke ne psotoji, ovo može biti samo jedna vrsta poboljšanja - kazao je Komšić, javlja agencija Patria.