SARAJEVO, (Patria) - Od 1. marta u Federaciji BiH je u primjeni novi Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju, koji ostavlja određene nedoumice kada je riječ o odlasku u penziju.
Tomislav Kvesić iz Ureda za odnose s javnošću Federalnog zavoda PIO istakao je za Patriju da „što se tiče uvjeta za odlazak u penziju, Zakon u članku 40. kaže da se pravo na starosnu penziju stječe s navršenih minimalno 15 godina staža osiguranja, odnosno 20 godina penzijskog staža te navršenih 65 godina života, ili navršenih 40 godina staža osiguranja bez obzira na godine života“.
- Dakle ko napuni 40 godina staža osiguranja može u mirovinu bez obzira koliko mu je godina, a ko napuni 65 godina života mora imati minimalno 15 godina staža osiguranja ili 20 godina mirovinskog staža (u mirovinski staž uključen je i posebni staž, tzv. vojni). To su osnovni uvjeti za starosnu mirovinu – kaže Kvesić.
Pojašnjava i da izuzetno, osiguranik ima pravo na starosnu penziju i kad navrši 40 godina penzijskog staža i najmanje 62 godine života.
- Postoji i prijevremena starosna mirovina čiji su uvjeti promjenjivi, tj u 2018. za žene je uvjet minimalno 30 god i 6 mjeseci staža osiguranja i minimalno 55 god i 6 mjeseci života, za muškarce minimalno 35 godina i 6 mjeseci staža osiguranja i minimalno 60 godina i 6 mjeseci života. U sljedećim godinama će se granica pomjerati za šest mjeseci i staža i godina života – pojašnjava Kvesić.
No, zakonom nije regulirano šta biva s radnicima koji imaju jedan uvjet kao što je 65 godina života, ali još uvijek nemaju punih 40 godina staža. Ukoliko radnik želi ostati raditi do ispunjenja i drugog uslova za penziju poslodavac ima krajnju riječ.
- Što se tiče samog odlaska u mirovinu, mi, odnosno Zakon o MIO ne regulira pitanje obaveze na odlazak, nego određuje uvjete za stjecanje prava na mirovinu. Hoće li poslodavac nekoga poslati u mirovinu ili zadržati na poslu, bez obzira koliko ima godina staža, nije u našoj nadležnosti odlučivanja – govori Kvesić.
Član 146. propisao je stimulaciju za kasniji odlazak u starosnu penziju.
- Osiguranicima koji ostanu u radnom odnosu nakon 65 godine života, /do ispunjenja i 40 godina staža/ mirovina se uvećava za navedeni iznos, a to je oko 2 posto po godini – napominje Kvesić.