SARAJEVO, (Patria) - U rezidenciji američke ambasadorice u Sarajevu Maureen Cormack u toku je sastanak političkih lidera iz FBiH o izmjenama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine.
Sastanku prisustvuju predsjednici SDA, HDZ-a, SDP-a i DF-a te Damir Arnaut u ime SBB-a. Na sastanku je i šef Delegacije Evropske unije u BiH Lars-Gunnar Wigemark.
Ustavni sud Bosne i Hercegovine djelimično je odlučio po žalbi Bože Ljubića, bivšeg člana HDZ BiH. U pitanju je odredba državnog Izbornog zakona koja propisuje da kantoni delegiraju najmanje po jednog predstavnika iz svakog od tri konstitutivna naroda u BiH, u Dom naroda Federacije BiH... Ljubić i HDZ BiH tu presudu tumače na način da bi hrvatski kandidati trebali biti birani samo iz većinskih hrvatskih kantona, čime bi se osiguralo da samo Hrvati glasaju za hrvatske delegate.
Takav zahtjev neprivativ je građanskim strankama, koje smatraju da bi udovoljavanjem zahtjevima HDZ-a BiH značio veliki korak unazad od evropskih principa. Iz HDZ-a BiH prijete da ukoliko se ne prihvate njihovi zahtjevi, neće biti moguće formirati vlast nakon izbora u oktobru.
Profesor na Fakultetu za Napredne međunarodne studije, Johns Hopkins, i Direktor programa za upravljanje konfliktima, kao i viši stručni saradnik u Centru za transatlantske odnose i naučni saradnik na Institutu za Bliski istok Daniel Serwer dan uoči sastanka u Sarajevu objavio je analizu krize izazvane pregovorima o Izbornom zakonu BiH. On je rekao da Ljubić pogrešno tumači presudu Suda, te da ono što on traži je zabrana da Hrvati iz Sarajeva, Tuzle i Bihaća postanu članovi Doma naroda Federacije Bosne i Hercegovine.
Ovaj ugledni profesor ističe i to da čak ukoliko lideri i ne postignu dogovor oko izmjena Izbornog zakona, OHR može osigurati funkcinisanje države.
Centralna izborna komisija (CIK) Bosne i Hercegovine će od 7. do 9. maja raspisati Opće izbore koji će biti održani u oktobru ove godine. Preporuka je da se prije tog datuma izvrše i izmjene Izbornog zakona BiH.
U Izvještaju Američkog “East-West Institute” objavljen danas također se navodi da bi SAD zajedno sa EU trebale ohrabriti lidere partija u Bosni i Hercegovini da ispregovaraju novi izborni zakon. Ako se to ne bi desilo, onda bi, stoji u istom Izvještaju, Visoki predstavnik trebao iskoristiti svoje ovlasti da interveniše, pripremajući i namećući zakon u ime bh. entiteta, prenosi novinska agencija Patria.