Članak

Zašto EU ne reaguje na migrantsku krizu u BiH

S obzirom da se BiH prvi put suočava sa prilivom migranata u većem broju, a da je EU već ranije imala iskustva sa Srbijom, Makedonijom i Turskom postavlja se pitanje kako naša država može imati koordi

Piše: Amra Varatanović

Val migranata koji ulazi u Bosnu i Hercegovinu svakim danom se povećava. Migracijski pritisak je cijelom dužinom granice Bosne i Hercegovine sa Srbijom i Crnom Gorom. Vlasti u BiH, iako su očekivali dolazak migranata, nisu pronašle način gdje smjestiti migrante s obzirom da su kapaciteti u azilantskom centru već odavno popunjeni.  

I dok se vlast bavi izmjenama Izbornog zakona i unutrašnjim pitanjima uz moderiranje šefa Delegacije EU u BiH Larsa Gunnara Wigemarka, situacija s migrantima se usložnjava. Migranti poručuju da njihov cilj nije ostanak u BiH, već odlazak u zemlje zapadne Evrope gdje većinom imaju članove porodice koji su ranije otišli.

U isto vrijeme, Wigemark poručuje da EU prati razvoj migrantske krize u BiH, te je pozvao vlasti u našoj zemlji da „usvoje koordinisan pristup i da jasno odrede koji su prioriteti.“

S obzirom da se BiH prvi put suočava sa prilivom migranata u većem broju, a da je EU već ranije imala iskustva sa Srbijom, Makedonijom i Turskom postavlja se pitanje kako naša država može imati koordinisan pristup nečemu sa čime se nije suočavala i zašto EU ne reaguje.

Kako Wigemark može govoriti o koordinisanom pristupu vlasti u BiH o migrantskoj krizi kada predsjednik bh. entiteta Republika Srpska Milorad Dodik poručuje da neće dozvoliti smještaj migranata na teritoriji RS-a, te da će ih „sprovoditi“ u FBiH. 

Wigemark je poručio i da očekuje jasnu politiku bh. vlasti pa je onda EU spremna pomoći.

- Mi smo spremni pružiti pomoć, ali moramo znati koje su to potrebe. Ova kriza ima više aspekata, humanitarni, pravni i naravno sigurnosni – rekao je Wigemark.

Umjesto kritika i gubljenja vremena, Delegacija EU i Wigemark su bili dužni sazvati nadležne institucije i pomoći im sa trenutnom krizom, uzimajući u obzir već prethodna iskustva u nekim državama regiona sa migrantima. Pitanje koje visi u zraku je i da li EU odgovara zadržavanje migranata u BiH?

Wigemark je svjestan da je BiH ranije zaobišla migrantska kriza, ali u ovom trenutku jasno je da bh. vlasti ne mogu same riješiti problem.

Predsjedništvo BiH zatražilo je od Vijeća ministara BiH analizu situacije sa migrantskom krizom kako bi se pronašli načini njihovog adekvatnog smještaja.

Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić zakazao je za ponedjeljak,14.5.2018. godine sastanak Koordinacijskog tijela za pitanje migracija u BiH te je kazao da očekuje da u rješavanju pitanja migranata u skladu sa svojim nadležnostima i mogućnostima, učestvuju svi nivoi vlasti jer je to zadatak i obaveza čitave društvene zajednice.

#BiH