Članak

Tehničke izmjene Izbornog zakona u redovnoj proceduri, rasprava o Krivičnom zakonu

S obzirom da su već raspisani Opći izbori koji će se održati 7. oktobra 2018. godine, ako i bude podrške za uvođenje novih tehnologija one se neće primjeniti na ovogodišnjim izborima.

SARAJEVO, (Patria) -  Sjednica Doma naroda PS BiH danas je nastavljena, a delegati su raspravljali i o izmjenama Izbornog zakona BiH, a koje je predložio Predstavnički dom. Izmjene se tiču uvođenja novih tehnologija u izborni proces kao što se skeneri i videnadzor na glasačkim mjestima. 

Delegati su odbili hitnu proceduru, kao i skraćenu proceduru te će se zakon razmatrati po redovnoj proceduri koja uključuje i amandmansku fazu.

Ognjen Tadić, predsjedavajući ovog doma kazao je da shodno glasanju zakon ide u redovnu proceduru. Prijedlog izmjena zakona proći će sada komisijsku fazu.

Delegati Doma naroda danas raspravljaju o dva Prijedloga zakona o izmjenama Zakona o krivičnom postupku BiH. Prijedlog Halida Genjca koji traži da se u hitnoj proceduri usvoji njegov prijedlog. Na dnevnom redu je u prvom čitanju i po skraćenom postupku prijedlog čiji su predlagači delegati iz Kluba hrvatskog naroda s mišljenjem Ustavnopravne komisije Doma naroda BiH.

Ovaj prijedlog, koji su podnijeli delegati Ljilja Zovko, Bariša Čolak, Zdenka Džambas, Mario Karamatić i Martin Raguž, identičan je prijedlogu izmjena Zakona o krivičnom postupku koji je predložilo Ministarstvo pravde BiH, a koji nije dobio podršku Vijeća ministara.

Genjac je istakao da su ova dva prijedloga suštinski jako različita. Genjac se pozvao i na izjave ambasadora te kazao da izmjene ovog zakona moraju sačuvati integritet pravosuđa i da parcijalna rješenja se ne smiju usvajati.

- Traženje kompromisa između dva ovakva zakona je teško moguće - kazao je Genjac podsjećajući na rokove i važnost prijedloga.

Ognjen Tadić istakao je da se raspravlja o proceduri i da se trebaju svi pitati zašto je hitna procedura naglašena.

- Ako smo se doveli u situaciju da mislimo hoće li Ustavni sud ukinuti posebne istražne radnje onda mi moramo raspravljati o Ustavnom sudu. Ja ne vjerujem da devet sudija može da ukine ove odredbe i da na sebe preuzme odgovornost - kazao je Tadić.

Ministar pravde BiH Josip Grubeša pojasnio je ranije da je riječ o odluci Ustavnog suda BiH na apelaciju (tada) predsjedavajuće Predstavničkog doma Parlamenta BiH Borjane Krišto u kojoj su pojedine odredbe Zakona o krivičnom postupku i Zakona o Obavještajno-sigurnosnoj agenciji proglašene neustavnim, uz ocjenu da se krše ljudska prava.

Prijedlog izmjena ovog zakona sličan je prijedlogu koji je u Predstavničkom domu predložio poslanik SDA Amir Fazlić, ali je suštinska razlika u obuhvatu primjene zakona, a praktično to bi značilo da se izmjenama zakona definišu samo krivična djela koje tretira Krivični zakon BiH, ali ne i krivični zakoni entiteta.

Nakon glasanja nije prošla hitna procedura za prijedlog Halida Genjca te je izglasano da se ovaj prijedlog razmatra po skraćenoj proceduri.

Kada je riječ o prijedlogu Kluba Hrvata o izmjenama Krivičnog zakona po skraćenom postupku sa mišljenjem Ustavnopravne komisije, nakon glasanja o mišljenju Ustavnopravne komisije koji je negativan, delegati su odbacili takav stav. Nakon toga zatraženo je novo mišljenje Komisije.

#BiH