BiH, (Patria) - MUP Hercegovačko-neretvanskog kantona već godinama ne funkcioniše kako treba. Razloge, smatraju analitičari, treba tražiti u nelegalno postavljenom policijskom komesaru Iliji Lasiću, evidentnoj politizaciji rada ove institucije od strane HDZ-a i SDA te vjerovatnoj pojavi kriminala i korupcije u okviru samih policijskih službenika.
Kantonalni sud u Mostaru je sredinom jula 2017. godine donio pravosnažnu i izvršnu presudu prema kojoj je Ilija Lasić nelegalno imenovan na poziciju policijskog komesara MUP-a HNK 2014. godine. Ipak, Lasić do danas nije odstupio sa dužnosti unatoč takvoj presudi.
Nelegalno imenovanje Lasića na poziciju komesara direktno se odrazilo na sam rad MUP-a HNK. Sve vrijeme nije bilo moguće da se imenuje Policijski odbor kao i Odbor za žalbe tog MUP-a. Posljedica toga je da policijski službenici MUP-a HNK već neko vrijeme nemaju mogućnost unapređenja, u MUP-u nema zapošljavanja, a nema ni sankcionisanja policijskih službenika koji krše zakon.
Sam Lasić je nedavno zaustavio kolonu od skoro 300 migranata, koju je Služba za poslove sa strancima Bosne i Hercegovine iz jednog sarajevskog parka prevozila u Izbjeglički kamp Salakovac kod Mostara, što je državni ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine Dragan Mektić usporedio sa državnim udarom.
"Ovo je klasični državni udar", rekao je Mektić novinarima na vanrednoj press konferenciji. Iz Tužilaštva BiH je potvrđeno za novinsku agenciju Patria da je formiran predmet u slučaju Lasić, ali to ne znači da Lasić u ovom trenutku snosi bilo kakve posljedice.
Informacije o navodnom kriminalu dostavljene Tužilaštvu BIH
Novinar portala tačno.net Predrag Blagovčanin došao je u posjed dokumenata MUP-a HNK koji su 2015. godine predati Tužilaštvu BiH te službenih zabilješki Granične policije BiH o navodnim kriminalnim aktivnostima inspektora MUP-a HNK, koje niko nije sankcionisao do danas. Konkretno, osumnjičen je inspektor Edis Mušić.
Prema toj dokumentaciji, inspektor policijske stanice za sigurnost saobraćaja u PU Mostar, Edis Mušić, se sumnjiči da godinama vrši usluge sigurnijeg prijevoza nelegalnih roba i supstanci te obzirom na poziciju na kojoj se nalazi sprječava kontrolu radi vlastite materijalne koristi.
Informacije Odjeljenja za kriminalističko – obavještajne poslove policije MUP-a HNK koje je u tom periodu vodio načelnik Suad Tojaga, a Tužilaštvu BiH uputio tadašnji načelnik Sektora kriminalističke policije Ramiz Hasić, Mušića dovode u vezu sa krijumčarenjem, najčešće cigareta iz BiH u Hrvatsku.
Prema toj dokumentaciji MUP-a i Granične policije vidi se da se Edis Mušić sumnjiči da je sa policijskim službenikom Jusufom Abazom i Goranom Spajićem (Ljubuški) krijumčario cigarete iz BiH u Hrvatsku. Prema istoj dokumentaciji, sa njima je povezan i Mirjan Brkić (Ljubuški) koji je 2011. godine uhapšen sa još četrnaest osoba u akciji „Rabi“ zbog sumnje da su se bavili nedozvoljenom trgovinom drogom i cigaretama. Policija je u toj akciji zaplijenila 5,5 kg marihuane i 3.599 šteka cigareta Marlboro. Spajić, Mušić, Abaza te Brkić su navodno državnu granicu u tom trenutku najčešće prelazili preko prelaza Crveni Grm, Bijača i Orahovlje sa vozilom Toyota Yaris u vlasništvu rent a car kuće „Sam comerce“ iz Crne Gore koje prema saznanjima policije ima ugrađeno duplo dno ispod zadnje klupe.
Cure li informacije iz MUP-a HNK?
U okviru akcije „Taksa“ 2010. godine uhapšeno je više od 40 osoba zbog osnovane sumnje da su kao pripadnici grupe za organizovani kriminal 2009. i 2010. godine kontinuirano vršili krijumčarenje neocarinjene robe, tako što su ilegalno uvozili robu i organizirali distribuciju u BiH i drugim zemljama. U okviru ove akcije uhapšeni su i policijski službenici PU Stolac Dalibor Jerinić, Mladen Stanković, Zlatko Miočević, Marko Okuka i Boro Bošković. Prema zvaničnom dokumentu MUP-a HNK Edis Mušić se tereti da je dojavio informacije o pretresima Soldo Marku koji se prema njihovim saznanjima aktivno bavi krijumčarenjem cigareta i prometom opojnih droga. Soldo Marko je Mušiću dao 15.000 eura koje je Mušić čuvao u svojoj kući sve dok Soldo nije bio siguran da on nije dio istrage FUP-a nakon čega Mušić vraća pare. Nedugo nakon toga, Soldo poklanja Mušiću vozilo Golf II koje Mušić prodaje trećem licu.
Mušić je, uprkos teškim optužbama, i danas uposlenik MUP-a HNK!.
Edis Mušić se prema dokumentima iz MUP-a HNK dovodi i u vezu sa policijskim službenikom Granične policije Arminom Torlom koji je u akciji „Tref 2“ uhapšen 2014. godine. Obzirom na rodbinske veze u Torlom, Mušić je tražio unaprjeđenje za Torlu kod Žarka Lakete, tadašnjeg pomoćnika direktora Granične policije, a sadašnjeg načelnika CJB Trebinje.
O činovanju Armina Torle na poziciju šefa smjene pisao je magazin „Dani“ 2014. godine. Prema njihovim navodima Mušić je u dobrim odnosima sa Laketom kroz „praćenje prolaska pošiljki nekih akciznih roba“.
Nije to jedini slučaj kada se i neki od službenika Granične policije sumnjiče za teški kriminal. Agencija Patria objavila je dokumente iz kojih se vidi da su iz skladišta GP nestali snajperi, više hiljada komada municije, kao i druga vrijedna oprema. Još niko nije odgovarao zbog tog skandala. Dio dokumentacije predat je krajem aprila Tužilaštvu BiH. Unatoč tome, Vijeće ministara BiH je Zorana Galića 4. maja imenovalo za drugi mandat na čelu GP, iako je policijska oprema iz skladišta GP nestala u vrijeme njegovog mandata.
Prema policijskim saznanjima, koje je portal Tačno.net objavio, policijski inspektor iz MUP-a HNK-a Edin Mušić je vlasnik i radne mašine „Bager“ koja se u jednom trenutku nalazila u Nevesinju kod tadašnjeg zamjenika direktora Granične policije Žarka Lakete.
Mušić je, piše isti portal, sada kandidat za člana novog Nezavisnog odbora u MUP-u HNK u ime bošnjačke komponente.
Informacije, kao i popratni službeni akti MUP-a HNK koji ukazuje na propuste u radu uposlenika MUP-a HNK Mušića uručeni su Tužilaštvu BiH 10. februara 2015. godine, i to tadašnjem glavnom tužiocu Goranu Salihoviću. Danas iz Tužilaštva BiH ne žele govoriti o ovom slučaju.