Članak

Agonija oko izmjena Krivičnog zakona BiH se nastavlja: Primjer blokada i slabosti bh. politike

Izražena je i ozbiljna zabrinutost zbog neuspjeha političkih stranaka, kao i Vijeća ministara i Ministarstva pravde, da se pridržavaju opredjeljenja za borbu protiv korupcije, organiziranog kriminala

SARAJEVO, (Patria) - Bez obzira na odluku Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, Evropska unija pozvala je Parlamentarnu skupštinu BiH i političke stranke da hitno usvoje izmjene Zakona o krivičnom postupku u skladu s međunarodnim standardima i zahtjevom Ustavnog suda BiH.

Pitanje je sada ima li političke volje i parlamentarne većine da se to učini. Dva su prijedloga u igri. Prvobitno je trebao biti samo prijedlog SDA u Zastupničkom domu, ali istovremeno je na sjednici Doma naroda drugi prijedlog predložio Bariša Čolak. Riječ je, kako tvrde, o tekstu Ministarstva pravde koji nije dobio podršku na Vijeću ministara.

Razlika između ova dva prijedloga je u tome što SDA predlaže da ključne odluke u istragama donosi Kolegij tužitelja, dok Čolakov predviđa da to može činiti glavni tužitelj sam.

I jedan i drugi prijedlozi su u pat poziciji, jer SDA-ov prijedlog nema većine u Domu naroda, a HDZ-ov u Predstvničkom domu.

Iz Delegacije EU upozoravaju „da će ovo biti od ključne važnosti za sposobnost institucija odgovornih za vladavinu zakona da očuvaju sigurnost zemlje, provode osjetljive istrage i pruže imunitet svjedocima, te da sarađuju s međunarodnim agencijama za provođenje zakona poput Interpola i Europola".

Izražena je i ozbiljna zabrinutost zbog neuspjeha političkih stranaka, kao i Vijeća ministara i Ministarstva pravde, da se pridržavaju opredjeljenja za borbu protiv korupcije, organiziranog kriminala i drugih oblika teškog kriminala, u kontekstu pripreme Mišljenja Evropske komisije o zahtjevu za članstvo BiH u EU.

- Ova godina predstavlja jedinstvenu šansu za BiH da ojača svoju povezanost s EU i regijom, te da se približi standardima Evropske unije, a ne da se udaljava od njih – ranije je saopćeno iz Delegacije EU u BiH.

No, čini se da se to mnogo ne tiče vladajućih partija i predstavnika vlasti. Pitanje je koliko će još trajati agonija u Parlamentu BiH dok se konačno Krivični zakon ne izmjeni. (A.Č.Z.)

#BiH