SARAJEVO, (Patria) - U zgradi Parlamentarne skupštine BiH još se ne smiruje situacija u vezi problema koji su nastali kada je Služba za zajedničke poslove institucija BiH bez znanja Sekretarijata Parlamentarne skupštine BiH omogućila kompaniji "m:tel" instaliranje za sada, navodeno nepoznate telekomunikacijske opreme u zgradi najvišeg organa zakonodavne vlasti u zemlji.
Govori se da je ugrožen rad najvišeg zakonodavnog organa u BiH, jer je za pojedina zasjedanja nekih komisija Parlamenta neophodna sigurna soba i potpuna blokada signala.
Sekretar Zajedničke službe Sekretarijata Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) Kenan Vehabović u izjavi za Patriju istakao je kako je Sekretarijat PSBiH u septembru 2017. godine zaprimio zahtjev "m:tela" za izdavanje saglasnosti za unutrašnje pokrivanje objekata signalom mobilne telefonije, ali da takav zahtjev kompaniji nikada nije odobren.
- Istrajat ćemo u tome da se pokaže ko je odobrio instaliranje ovakve opreme i optičkih kablova. Iz Službe za zajedničke poslove institucija BiH nema nikakvih odgovora iako će na kraju morati objasniti Kolegiju oba doma šta se desilo. Nema nikakvih detalja šta se to postavilo, kako, zbog čega... Niti jedan stručnjak još nije rekao da li je ovo možda i opterećenje za stropove. Da li je ugrožena sigurnost. Sve su to pitanja na koja će morati neko morati dati odgovore – kazao je Vehabović.
U Službi za zajedničke poslove institucija BiH telefonske pozive preusmjeravaju na sekretaricu direktora, ali se niko ne javlja, dok na pisani zahtjev nisu dostavili odgovore.
Iz "m:tela" za Patriju kažu da je „riječ o uobičajenoj proceduri instaliranja opreme u cilju jačanja signala 3G mreže, kako bi kvaliteta signala na pomenutoj lokaciji bio isti za korisnike svih telekom operatera“.
- Naime, oprema drugih telekoma instalirana je u zgradi Parlamentarne skupštine BiH već duži niz godina i naša je obaveza da omogućimo istu jačinu i kvalitet signala i za "m:tel" korisnike, kao što je obaveza PSBIH ravnopravan tretman svih telekom operatera. Takođe, procedura jačanja 3G kapaciteta se na isti način realizuje na brojnim lokacijama, kako u Sarajevu tako i u cijeloj BiH – ističu iz "m:tela".
Iz ove kompanije odgovarajući na pitanje zašto su uopće tražili saglasnost i Sekretarijata Parlamentarne skupštine BiH ako smatraju da je samo na osnovu saglasnosti Službe za zajedničke poslove institucija BiH moguće instalirati opremu kažu:
- Kompanija "m:tel" je na vrijeme poslala zahtjev za realizaciju ove aktivnosti i dobila neophodnu saglasnost izdatu od institucija BiH, nakon čega se pristupilo izradi idejnog rješenja, te instaliranju opreme. Riječ je o instaliranju bazne stanice mobilne telefonije koja omogućava optimalnu unutrašnju 3G pokrivenost. Vaša pitanja se prvenstveno odnose na interne probleme u komunikaciji i nadležnostima unutar službi zajedničkih institucija BiH.
Vehabović je dodao da su o svemu navedenom pisanim putem obavijestili Službu za zajedničke poslove institucija BiH od koje su tražili da ubuduće ne smiju omogućavati pristup lokacijama koje koristi PSBiH bez prethodne najave i dozvole Kolegija Sekretarijata PSBiH.