Članak

Senad Softić u klubovima obrazlagao važnost Zakona o depozitima:Novi pokušaj usvajanja tek 5. jula

Komisija za finansije i budžet Predstavničkog doma BiH jednoglasno je podržala principe ovog zakona. No, Senad Softić, guverner Centralne banke BiH iamo je pune ruke posla razgovarajući u klubovima p

SARAJEVO, (Patria) - Prijedlog Zakona o osiguranju depozita u bankama u BiH opet je na čekanju i to nakon što poslanici Predstavničkog doma nisu uspjeli završiti zasjedanje 62. sjednice kako bi se stekli uslovi za 63. sjednicu na kojoj je na dnevnom redu po skraćenom postupku navedeni prijedlog zakona. O ovom prijedlogu moglo bi se raspravljati tek 5. jula.

Komisija za finansije i budžet Predstavničkog doma BiH  jednoglasno je podržala principe ovog zakona. No, Senad Softić, guverner Centralne banke BiH imao je pune ruke posla razgovarajući u klubovima poslanika o važnosti usvajanja ovog prijedloga. Jasno je svima poručio da je ovaj Zakon izuzetno važan za finansijsku stabilnost BiH.

Postojanje Agencije za osiguranje depozita pokazalo se neophodnim, te da se ne radi o prijenosu nadležnosti, nego o harmonizaciji postojećeg Zakona.

- Cilj je da sve banke budu osigurane i da se osigura njihova finansijska stabilnost - rekao je Softić.

Zakon o osiguranju depozita u bankama BiH donosi niz novina, a jedna od najinteresantnijih je da banke više neće moći višak novca da šalju u svoje centrale van države. 

U Bosni i Hercegovini većina banaka je privatizirana i vlasnici su uglavnom banke sa stranom adresom.

U cilju očuvanja finansijske stabilnosti novim zakonima o bankama predviđen je rezolucioni proces kojim se kroz restrukturiranje poslovanja banaka pomaže stvaranju samoodržive banke, a jedan od izvora, novim zakonom, bit će Fond za osiguranje depozita.

Ovaj zakon će omogućiti da privrednici, ali i štediše, u slučaju finansijskih problema i "pada" banke, dobiju veliki dio svog novca natrag. Između ostalog, u ovom zakonu definirani su članovi koji određuju uslove za korištenje Fonda u koji se svakodnevno deponuju sredstva banaka.

Zakon o depozitima naveden je i kao jedan od uslova MMF-a, a u dopunskom Pismu namjere koje su predstavnici institucija u BiH poslali u januaru 2018. godine obavezali smo se na ispunjenje 22 mjere između ostalog i usvajanje Zakon o osiguranju depozita u bankama BiH.

#BiH