Članak

Ili etničko čišćenje ili čišćenje cipela

Šestog jula 1999. godine, u Banjoj Luci, pripadnici mirovnih snaga u BiH uhapsili su Radoslava Brđanina, poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srpske. Isti dan on je izručen Tribunalu u Hagu.

BiH, (Patria) - Šestog jula 1999. godine, u Banjoj Luci, pripadnici mirovnih snaga u BiH uhapsili su Radoslava Brđanina, poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srpske. Isti dan on je izručen Tribunalu u Hagu.    

Njegovi govori uoči i u prvim mjesecima rata bili su ratnohuškački i rasistički. Tvrdio je da na području “srpske države” može ostati samo dva do pet posto nesrpskih naroda. 

-One snage koje nam ponovo nude zajednički život moraju da znaju da je obaveza Srba da sljedećih sto godina brišu cipele od poganih nekrsta koji opoganjuju ovu našu zemlju.

Na pitanje koliko će ostati Muslimana da živi sa Srbima, opet je objasnio:

-Toliko da nam ima ko čistiti cipele.  

Ova se Brđaninova rečenica i u stranim medijima puštala uz slike iz krajiških logora smrti u Omarskoj, Manjači, Trnopolju, Keratermu...

Brđanin je uputio otvoreni poziv na ubijenje uglednih Bošnjaka: 

„...Poznavajući ko nam je neprijatelj, u kojoj mjeri je on perfidan, i u kojoj mjeri mu se ne može vjerovati sve dotle dok se on fizički, vojnički ne uništi i ne slomije, što podrazumijeva, naravno i eliminisanje i likvidaciju njegovih ključnih ljudi. Ja se odmah opredjeljujem za ratnu opciju...“

U maju 1994. govorio je na skupu u Banja Luci da tzv. Srpska Republika i Srbija trebaju odmah da se ujedine sa Srbijom. Na istom skupu on je uvrijeđen i na spomen Muslimana i Hrvata.  Kad se u Banja Luci raspravljalo o rušenju džamija Ferhadije i Arnaudije, Brđanin je rekao: “Nemojte toliko plakati, barem na našim sredstvima informisanja. Ja ću svima oni koji kukaju, uvećati razglednicu u boji i neka je nose sa sobom.”  

Piter Maas, poznati američki novinar i publicista pisao je u knjizi „Ljubi bližnjeg svoga“ da su Brđanin i srpske vođe u Krajini željeli bošnjačko i hrvatsko stanovništvo prebaciti stočnim vagonima do Zenice. To su zvali „humanim preseljenjem“, a takvi prijedlozi su dolazili i do Zenice. Tadašnje vlasti Zenice su to odbili.

Radoslav Brđanin je pravosnažno osuđen na 32 godine zatvora i nalazi se u zatvoru u Danskoj.  

 

#BiH