BEOGRAD, (Patria) – Predsjednik Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj i nekadašnji komandant Zvorničke brigade Vojske Republike Srpske Vinko Pandurević govorili su sinoć o Srebrenici u emisiji „Ćirilica“ koji uređuje i vodi Milomir Marić na srbijanskoj televiziji Happy.
Emisija je izazvala niz kritika na društvenim mrežama.
Haški tribunal osudio je Vojislava Šešelja na deset godina zbog zločine protiv čovječnosti, koji uključuju progone, protjerivanje i prisilno premještanje vojvođanskih Hrvata u selu Hrtkovci 1992. godine. Prvostepenom presudom iz 2016. oslobođen je optužbi za ratni zločin u Hrvatskoj i BiH.
Nekadašnji oficir Vojske Republike Srpske Pandurević osuđen je na 13 godina zatvora zbog srebreničkog genocida, a iz Pritvorske jedinice UN pušten je u aprilu 2015. godine, nakon što je odslužio deset godina i mjesec dana.
U emisiji o Srebrenici, između ostalih, govorio je i Tomislav Kovač, ratni komandant policije na Ilidži a kasnije i ministar unutrašnjih poslova RS. Sud BiH potvrdio je u januaru ove godine optužnicu protiv Kovača, također za genocid u Srebrenici, ali je on nedostupan bh. pravosudnim institucijama.
Novinar i glavni urednik agencije Beta iz Beograda Dragan Janjić kaže da, sa vrijednosnog stanovišta, ne može biti prihvatljivo da u jednoj emisiji budu apsolutna većina oni koji smatraju da tu /u Srebrenici/ niko nikoga nije ubio.
„To bitno utječe na raspoloženje javnosti. To su vrlo gledane emisije, i ako vi javnost neprekidno zatrpavate određenim stavovima, i mišljenjima, javnost nekritički počinje to da prihvata“, rekao je Janjić u komentar za agenciju Patria.
„Nažalost, kako kaže Gebels, hiljadu puta ponovljena laž postaje istina. Ne govorim to samo sa tog stanovišta neofašizma, govorim sa stanovišta da tako prosto funkcionišu stvari u tom nekom propagandnom miljeu“, kaže Janjić, dodajući da zbog toga i postoje alati, vrijednosna opredjeljenja, u kojima društvo vrši pritisak da se snažniji glas da onima koji zastupaju normalnije ideje.
Govoreći o fenomenu takozvanog „patriotskog novinarstva“, na prostoru zemalja bivše Jugoslavije prisutno naročito tokom ratova devedesetih godina, Janjić ističe da ta vrsta novinarstva dovodi vlastiti narod u zabludu, ali da i dalje gaji mržnju i stvara tenzije ne samo među narodima, već i unutar jedno naroda, „jer unutar svake zajednice postoje i oni ljudi koji imaju racionalne stavove“.
„Sve se pretvara u jedan neprekidni propagandni rad“, smatra Janjić, iz kojeg, zaključuje, ne može da nikne ništa stvaralačko i ništa dobro.
U Potočarima će u srijedu biti ukopano 35 posmrtnh ostataka žrtava srebreničkog genocida. Do sada je ukopano 6.575 žrtava, a traga se za još više od 1.000 osoba.