SARAJEVO, (Patria) - Dom naroda Paralementa FBiH raspravljat će danas o Zakonu o izbornim jedinicama u Federaciji.
Ustavni sud BiH naložio je izmjene Izbornog zakona BiH koje se odnose na popunu delegata u Domu naroda u FBiH. Političke partije SDP, DF, SBB, SDA i NS traže da iz svakog kantona u Domu naroda FBiH bude najmanje po jedan delegat iz sva tri naroda u BiH. HDZ traži da se predstavnici naroda u Dom naroda FBiH biraju isključivo iz onih sredina u kojima su većina. Iz drugih stranaka prijedlog HDZ-a ocjenjuju kao antieuropske vrijednosti i nove etničke podjele u zemlji
Predstavnički dom Paralmenta FBiH usvojio je Zakon o izbornim jedinicama kojeg su predložili iz SDP-a, DF-a, SBB-a, SDA i NS, a danas o tom zakonu odlučuje i Dom naroda Parlamenta FBiH.
U međuvremenu je zasjedalo i Glavno vijeće HNS-a BiH, s kojeg je otpremljeno otvoreno pismo u kojem se navodi:
“Stavljajući entitet iznad države, entitetski parlament iznad Državnog parlamenta i zakon na entitetskoj razini iznad državnog zakona, pet bošnjačkih stranaka su prijedlogom ‘zakona o izbornim jedinicama i broju mandata Parlamenta FBiH’ de iure i de facto izveli entitetski udar na državu, ugrozili ustavnopravni poredak BiH te prekršili Ustav BiH i Dejtonski sporazum. Stoga, HNS BiH poziva sve političke stranke i aktere u BiH, kao i sve predstavnike međunarodne zajednice, sve nadležne institucije i sve građane BiH da reagiraju na grubi napad na ustavnopravni poredak BiH i pomognu zaštititi Ustav BiH, provesti odluke Ustavnog suda BiH te osigurati i obraniti vladavinu prava u BiH.
Naime, stranke okupljene oko nevladine organizacije HNS BiH (Hrvatski narodni sabor), smatraju da se pitanje izbornih jedinica treba rješavati u Parlamentu Bosne i Hercegovine, a ne u Parlamentu FBiH.
Politolog dr. Slaven Kovačević upozorava da Zakon o izbornim jedinicama FBiH nije Izborni zakon, već je, obašnjava 'lex specialis' propis koji rješava specifičnu 'sui generis materiju'.
„Njime se uopće ne derogira država, niti odluka Ustavnog suda BiH u slučaju 'Ljubić' niti sam Ustav, naprotiv, radi se o zakonom utvrđenoj obavezi i onaj ko takvu obavezu neće da ispuni, taj zapravo derogira državu i njene zakone kroz zloupotrebu instituta vitalnog nacionalnog interesa“, kaže dr. Kovačević.
Iz OHR također daju isto tumačenje: „Iz pravnog ugla, entiteti imaju ovlaštenje da propisuju sastav svojih organa u skladu sa Ustavom BiH“, raniji je stav OHR-a.
„Izborni zakon, ili bilo koji drugi zakon koji regulira Dom naroda FBiH, treba biti u skladu sa Ustavom Federacije BiH“, istikli su iz OHR-a za agenciju Patria.