Članak

Pregled ključnih socio-ekonomskih politika u Bosni i Hercegovini u kontekstu Opštih izbora 2018.

Publikacija je nastala kao produkt analize mjera sadržanih u Reformskoj agendi 2015. – 2018., te pratećih akcionih planova Vijeća ministara BiH, i entitetskih vlada.

(Patria) - Centar za politike i upravljanje danas je prezentovao analizu „Pregled ključnih socio-ekonomskih politika u Bosni i Hercegovini u kontekstu Opštih izbora 2018. godine“, u kojoj su sadržane konkretne reformske mjere, a koje je prema stavovima organizacija civilnog društva, te poslovne i međunarodne zajednice, potrebno sprovesti nakon izbora ove godine.

Publikacija je nastala kao produkt analize mjera sadržanih u Reformskoj agendi 2015. – 2018., te pratećih akcionih planova Vijeća ministara BiH, i entitetskih vlada. U sklopu analize sprovođen je upitnik, kao i konsultacije sa predstavnicima poslovne i akademske zajednice, strukovnih i organizacija civilnog društva te međunarodne zajednice. Ispitanici su odgovarali na pitanja o mjerama iz ranije pomenutih reformskih dokumenata, koje do danas nisu u potpunosti sprovedene. Dali su procjenu kvaliteta formulacije mjera, nivoa provođenja te njihovog značaja i efekta na socio-ekonomski razvoj. S obzirom na to da prioritetne politike moraju doći iz segmenta društva prema kojem su i usmjerene, ispitanicima je ostavljen prostor i za dodatne preporuke u oblastima koje oni smatraju ključnim za dalji razvoj BiH.

Formulisane su i zajednički usaglašene mjere iz oblasti vladavine prava i dobrog upravljanja, javnih finansija, oporezivanja i fiskalne održivosti, poslovne klime i konkurentnosti, tržišta rada, socijalne zaštite,javne uprave, obrazovanja, te zdravstvenog sektora.

Analiza je izrađena s ciljem pronalaska rješenja za ključne socio-ekonomske probleme u državi. Ukoliko se želi ubrzati ekonomski rast i stvarati nova radna mjesta, naredni mandat mora biti obilježen značajnijom implementacijom reformskih mjera. Budući reformski procesi moraju biti sprovođeni u skladu sa potrebama društva, te moraju biti kreirani u bliskoj saradnji sa domaćom poslovnom i akademskom zajednicom, kao i sa organizacijama civilnog društva. Umjesto dosadašnjeg licitiranja strahom i političkog populizma, glasačima se moraju ponuditi konkretna rješenja za ključne ekonomske i društvene izazove, a političke partije su dužne prezentirati i promovirati odgovorne ekonomske politike, te na njima sticati povjerenje građana.

Analiza „Pregled ključnih socio-ekonomskih politika u Bosni i Hercegovini u kontekstu Opštih izbora 2018. godine“ izrađena je u saradnji sa UG „Zašto ne?“ u sklopu projekta „Promovisanje odgovornih ekonomskih politika“ podržanog od strane CIPE-a (Centre for International Private Enterprise).

Analiza je dostupna na stranici izbori.reforma.ba

#BiH