(Patria) - Zakon o demobilisanim borcima SDA je uvjetovala usvajanjem novog Zakona o igrama na sreću. Iz te stranke je saopćeno da neće biti moguće ispoštovati boračke dodatke za nove korisnike ukoliko država od kladionica ne naplati dodatni porez. Zakon o demobilisanim boricima na koncu je usvojen pod pritiskom javnosti i boraca krajem sedmice, a da još nije usvojen Zakon o igrama na sreću. Znači li to da je SDA podržala zakon kojeg neće biti moguće realizirati? Jesu li borci dobili zakon samo na papiru?
SDA je u nekoj vrsti kolizije sa samom sobom kada su u pitanju ove dvije kategorije, dakle demobilisani borci i igre na sreću. Najavljuju nove namete na kladionice, odakle bi, kao, finansirali demobilisane borce, dok uporedo sa Islamskom zajednicom - što je možda i razumljivo iz ugla IZ - obećavaju neku vrstu rata protiv igara na sreću. Ukoliko se IZ uključi u kampanju protiv igara na sreću, za očekivati je da će prihodi kladionicama pasti, pa bi finansiranje boračkih dodataka došlo pod znak pitanja. Vlasnici kladionica već neko vrijeme govore da ne bježe od oporezivanja i sistemskog rješavanja tržišta igra na sreću, ali nekonkurentno tržište, u šta vodi SDA-ov Zakon o igrama na sreću, ne samo da neće riješiti ovo pitanje, već će ga dodatno produbiti. Prevelik pritisak na legalne igre na sreću neće dovesti do smanjenja korisnika igara, već će ih samo preseliti na sivo tržište, pa država ne samo da neće dobiti nove poreze, već će izgubiti i ove koje sada ima. Slično se desilo i onog trenutka kada je država 'stisnula' legalnu duhansku industriju, u želji za dodatnim prihodima. Broj korisnika duhana u zemlji ostao je isti, ali se većina korisnika preselila na sivo tržište. Jedini gubitnik u ovom slučaju bio je budžet Bosne i Hercegovine.
Krajem 2017. godine pomoćnik ministrice finansija Federacije BiH Hajrudin Hadžimehanović, kadar SDA, upozorava: “Treba sačekati odluku Ustavnog suda FBiH o ustavnosti aktualnog Zakona o igrama na sreću”, po apelaciji potpredsjednika FBiH Milana Dunovića. Šta se desilo kada se kladionicama pokušavaju nametnuti zakoni koji su mimo Ustava FBiH, imali smo priliku gledati posljednjih mjeseci na primjerima više općina u FBiH. Svaka općina i grad koji su kladionicama odrezali taksu proizvoljno, mimo zakona i struke, Ustavni sud je oborio i naredio vraćanje nezakonito naplaćenih taksi.
Konačno, SDA milione maraka za borce obećava namaknuti dodatnim oporezivanjem kladionica, pri čemu prešućuju činjenicu da sve kladionice u FBiH imaju odobrenje za rad na samo dvije godine, nakon čega ga moraju obnavljati. Šta će se dogoditi s borcima ako kladionice ostanu bez odobrenja za rad i odakle će se onda isplaćivati dodaci za tu kategoriju. Sam premijer FBiH Fadil Novalić je 16. septembra 2016. godine izjavio: “Iako igre na sreću zapošljavaju više od 4.000 ljudi, voljeli bismo da ih nema nikako“.
Jedan duhoviti vlasnik kladionice je predložio da članovi Vlade svoje plaće ubuduće naplaćuju iz poreza od kladionica, a da se borački dodaci isplaćuju od dobiti BH Telecoma, Elektroprivrede i drugih javnih dobrostojećih preduzeća.
Zanimljivo je da su oko Zakona o igrama na sreću najglasniji bivši generalni sekretar SDA Amir Zukić, premijer FBiH Fadil Novalić, potpredsjednik SDA Asim Sarajlić i dopredsjedavajući Doma naroda FBiH Jasenko Tufekčić. Zukiću i Sarajliću se u ovom momentu sudi za zloupotrebu službenoj položaja, Žurnal je objavio da je Novalić zgradu u suvlasništvu njegove kćerke pokušao prodati BH Pošti. CIN je objavio da je Tufekčić oštetio državu za 28.000 KM, prikazujući lažna putovanja. /A. Aljović/