(Patria) - Austrijski kancelar Sebastian Kurz kazao je u intervjuu za Dnevni avaz, izdanje od srijede, kako je potrebna promjena sistema evropske migracijske politike, te istakao kako je potrebna odlučna borba protiv ilegalne migracije i uredna zaštita vanjskih granica.
Kurz u istom intervjuu dodaje kako je potrebno što je brže moguće vratiti migrante u njihove matične zemlje.
Vodeći evropski političari posljednjih godina upozoravaju da je došlo do ozbiljnog skretanja Austrije udesno. Austrija je godinama predstavljala jednu od najotvorenijih zemalja za prijem doseljenika iz stranih zemalja, ali u posljednje vrijeme, dolaskom na vlast konzervativaca, ta politika se naglo počela mijenjati.
Prijestolnica ljevice
Beč je jedini glavni grad neke evropske zemlje u kojem nikad od 1945. godine i kraja Drugog svjetskog rata kandidat desnice nije uspio dobiti izbore za gradonačelnika. Na posljednjim izborima postojala je opasnost da se ta tradicija prekine, ali je kandidat ljevice ipak uspio tijesnom većinom slaviti pobjedu.
Na državnom nivou krajem prošle godine održani su predsjednički, zatim i parlamentarni izbori. Na predsjedničkim izborima kandidat desnice Norbert Hofer iz Slobodarske stranke osvojio je u prvom krugu čak 35 posto glasova ispred kandidata Zelenih Alexandera Van der Bellena, koji je osvojio 21,3 posto glasova, ali je Van der Bellen u drugom krugu zahvaljujući mobilizaciji svih stranaka ljevice uspio slaviti pobjedu sa 53,8 posto glasova.
Međutim, kada su u pitanju parlamentarni izbori desnica je uspjela slaviti pobjedu. Narodna stranka je osvojila 62 mjesta u parlamentu, a Slobodarska stranka 51, pa su uspjeli bez problema formirati koaliciju i vlast. Novi kancelar Austrije (premijer) postao je Sebastian Kurz, dok je za vicekancelara izabran Heinz – Christian Strache, čovjek poznat po radikalnim desnim stavovima. Mnogi visokopozicionirani članovi njegove stranke nikada nisu krili simpatije prema nacističkom vođi Adolfu Hitleru.
U kontekstu Bosne i Hercegovine, Strache i drugi članovi njegove stranke u posljednje vrijeme naklonjeni su politici Milorada Dodika, a sam Dodik je uoči zadnjih izbora u Austriji pozivao dijasporu u Austriji da glasa za Slobodarsku stranku, iako se ta stranka otvoreno bori protiv stranaca u austrijskom društvu.
Prebacivanje problema na druge
Kurz se u intervjuu Avazu pohvalio i protjerivanjem velikog broja imama iz nekih džamija za koje se smatra da zastupaju radikalne stavove, a najavljuje i nova protjerivanja. Godinama se u Evropi upozoravalo da je Austrija bila centar radikalnih grupacija, a austrijska politika, prije svega sada Kurzova vlada, nije znala izaći na kraj s njima, već je, upozoravaju analitičari, odlučila protjerati ih i problem prebaciti drugima. Većina radikalnih selefija u Bosni i Hercegovini također je finansirana iz nekih krugova čije je sjedište u Austriji.
Može se reči da kako i sve desničarske i populističke vlade, austrijska vlada predvođena Sebastianom Kurzom također svoje probleme prebacuje drugima na rješavanje. Migranti koji nisu imali mjesto u zemljama Evrope, poput Austrije, nisu vraćeni njihovim matičnim državama – većina tih migranta je završila na Zapadnom Balkanu, pa i u Bosni i Hercegovini, što zemlji sada predstavlja ogroman problem.
S druge strane, austrijsko društvo potpuno je drugačije od aktuelne vlade. To su pokazali i veliki protesti protiv aktuelne vlade samo dva dana nakon što je ona formirana. Protestanti su tada na ulicama Beča nosili parole i uzvikivali da Austrija neće postati dom za desničare i da se neće pretvoriti u sigurnu kuću za fašiste.
Istraživanja javnosti pokazuju da je popularnost aktuelne Kurzove vlade već sada u naglom padu, te da skoro sigurno ne bi uspjela dobiti ni približno jednak broj glasova kada bi izbori bili održani danas.
Austrijsko društvo jasno poručuje Kurzu da vodi zemlju u pogrešnom pravcu.