Piše: A. Aljović
Direktor Federalne uprave policije najavio je Nezavisnom odboru Federalnog parlamenta da će podnijeti ostavku na tu poziciju prije nego što ode na operaciju srca. Lukač nije precizirao kada će se to desiti, ali svakako da će odstupiti do kraja godine. Tad mu i ističe drugi četverogodišnji mandat.
Prema onome što su mediji ranije objavili, uglavnom kao insajderske informacije, Lukač je u penziju trebao otići još 2014. godine, jer je navršio 40 godina radnog staža. Ispalo je da ga sa te pozicije ipak ne skida sila zakona, već se čela najvažnije policijske institucije u Federaciji ide potisnut nekom višom silom.
U dokumentu kojeg je prošli mjesec izdao Federalni zavod PIO stoji: „Dragan Lukač na dan 31.12.2017. je imao ostvaren ukupan penzijski staž u trajanju od 44 godine, jedan mjesec i 20 dana.“ Prema Zakonu o penzijsko-invalidskom osiguranju u penziju idu osobe sa navršenih 40 godina staža. Zbog čega i zašto je Lukač ostao produženi mandat? Iz opozicije optužuju da je FUP stranačka policija SDA, a Lukač stranački policajac?
'Progon političkih neistomišljenika'
Predsjednik SDP-a i federalni zastupnik Nermin Nikšić polovinom juna na sjednici Federalnog parlamenta optužuje:
„Da li Vam je poznato da je direktor Federalne uprave policije Dragan Lukač formirao poseban istražni tim kojim neposredno i neformalno rukovodi policijski službenik Vehbija Numanović, a koji se služi brojnim nezakonitostima kako bi osigurao navodne dokaze o kriminalnim radnjama osoba čija je jedina krivica što u konkretnom slučaju pripadaju Socijaldemokratskoj partiji ili se privatno poznaju sa ljudima iz Socijaldemokratske partije BiH?“
„Da li Vam je poznato da ovaj istražni tim po direktnom nalogu Dragana Lukača i Vehbije Numanovića, potpuno nezakonito dodaje brojeve telefone osoba iz SDP-a BiH ali i osoba koje nemaju nikakve veze sa SDP-om kako bi se oni prisluškivali u okviru istraga i posebnih istražnih radnji koje provodi Federalna uprava policije npr. u vezi sa predmetima ubistava koja su počinjena još u ratnom periodu ili nekih drugih predmeta“. Nikšić je pisao VSTV-u, Uredu disciplinskog tužioca, Tužilaštvu BiH, Tužilaštvu KS, MUP FBiH, Upravi policije FBiH, Nezavisnom odboru Parlamenta FBiH.
Na takve optužbe Lukač nije odgovorio argumentirano. Uzvratio je psovkama i uvredama. Iz SDA također nisu ponudili jasne protuargumente, pa je uloga Lukača u političko-policijskom sistemu Federacije i dalje opterećena nizom pitanja.
'Rad bez kontrole'
Policija u Federaciji je decentralizirana, podijeljena između deset kantona. Uloga FUP-a, objašnjeno je na njihovoj zvaničnoj veb stranici, je da se bavi otkrivanjem međukantonalnog kriminala, otkrivanjem terorizma, štiti osobe i objekte. Moglo bi se reći da je FUP neka vrsta Federalne nadpolicije. FUP ima i vlastitu obavještajnu službu.
Od 2015. godine ta policijska agencija je radila bez civilnog nadzora, odnosno bez nadzora Parlamenta FBiH, koji je i formalno i pravno šef Federalnom ministarstvu unutrašnjih poslova i Federalnoj upravi policije. Nezavisni odbor, koji ima tu ulogu civilnog kontrolora FUP-a, niti se sastajao niti je postojao u posljednje tri godine. Razlog blokade je političke prirode. Rad FUP-a je prepušten Lukaču na obraz. Novi Nezavisni odbor formiran je 10. maja ove godine. Kakva je uloga novoformiranog Nezavisnog obora? Da li je novi Nezavisni odbor formiran samo kako bi proveo pravnu proceduru razrješenja Lukača, ili će utvrđivati i zakonitost njegovog rada od 2015. do danas? Pitanje zakonitosti rada Lukača i FUP-a se mora razjasniti i javno objaviti te rezultate, ma kakvi bili, prije svega zbog kredibiliteta Parlamenta i Federalne policije.
Nezavisni odbor čine Amra Hadžiomerović, Enes Bezdrob, Sead Bardak, Mirko Milićević, Zdenko Kovač, Branimir Orašanin i Elfada Gutić.
BOUT THE AUTHOR [email protected]
Armin Aljović je novinar i urednik na websajtu novinske agencije Patria. Novinarstvom se bavi do 2005. godina.