(Patria) - Ubistva Joze Leutara, Nedžada Ugljena, Medihe Halilović, Taiba Torlakovića, Ramiza Delalića Ćele, u RS-u ubistva inžinjera Milana Vukelića, Rista Jugovića, pa i atentat na novinara Željka Kopanju, sve do danas su ostala nerasvijetljena...
Kada se pogleda široka lepeza onih koje mediji sumnjiče za „politička ubistva“, i ona u Sarajevu i ona u Banja Luci, može se zaključiti kako je u svim tim likvidacijama učestvovala većina političkog establišmenta i da su rijetki uspjeli da se izmaknu od optužbi.
Dnevni Avaz je u izdanju od ponedjeljka objavio da se pravosuđe posljednjih mjeseci naročito zainteresiralo za slučaj Ugljen. List piše da su istražitelji Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) saslušali u proteklim mjesecima na desetke osoba na okolnosti nove istrage koja se odnosi na likvidaciju Nedžada Ugljena, nekadašnjeg drugog čovjeka AID-a, koji je ubijen 28. septembra 1996. u Sarajevu.
Ova policijska agencija provodi istragu i vrši provjere prema naredbi Tužilaštva BiH, što je Avazu iz SIPA-e zvanično i potvrđeno, ali zbog tajnosti istrage bez dodatnih pojašnjenja.
„Obavještavamo Vas da policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu postupaju po aktu Tužilaštva BiH, te se za više informacija možete obratiti Tužilaštvu", stoji u odgovoru iz SIPA-e na upit o saznanjima da su u toku saslušanja osoba u vezi s novom istragom u slučaju „Ugljen”.
Tužilaštvo BiH je u aprilu prošle godine ponovo formiralo predmet i otvorilo zvaničnu istragu koja se odnosi na Ugljenovo nikad rasvijetljeno ubistvo.
Tako SIPA, kako Avaz nezvanično saznaje, saslušava prve ljude i agente bivšeg AID-a, čiji je Ugljen bio zamjenik direktora, a posjeduju određene informacije o razlozima ubistva.
Nedavno je, piše list dalje, iskaz dao i Kemal Ademović, bivši direktor AID-a, ali nije poznato u kojoj ulozi, svjedoka ili osumnjičenika.
U ranijim istragama svi svjedoci u ovom predmetu ispitivani su isključivo u Tužilaštvu Kantona Sarajevo, koje nikada nije do kraja dovelo slučaj.
"U istrazi o ubistvu Ugljena ključni svjedok mogao bi biti Nedžad Herenda, bivši pripadnik jedinice 'Ševe' koji se nalazi u Holandiji, a odbijen je zahtjev za njegovim izručenjem BiH po optužbama za navodne zločine nad vojnicma JNA u Velikom parku u Sarajevu."
Herenda, prema informacijama „Avaza“, nikada nije ispitivan na okolnosti likvidacije Ugljena, ali ni za smrt vojnika u Velikom parku.
„Nadu ulijeva da bi predmet koji se sada vodi na nivou države konačno mogao pokrenuti s mrtve tačke rasvjetljavanje ovog, ali i brojnih drugih političkih ubistava u zemlji“, zaključio je autor teksta, prenosi Patria.