BANJA LUKA, (Patria) - Vlada Republike Srpske usvojila je Informaciju o izradi odgovora tog bh. entiteta na dodatna pitanja iz Upitnika Evropske komisije, koje je dobila BiH na svom putu priključenja Evropskoj uniji.
„Vlada Republike Srpske je saglasna sa odgovorima na dodatna pitanja iz Upitnika Evropske komisije za 6 poglavlja i Ekonomske kriterijume, koja se nalaze u prilogu informacije i čine njen sastavni dio. Riječ je o sljedećim poglavljima: Poljoprivreda i ruralni razvoj (8 odgovora), Bezbjednost hrane, veterinarska i fitosanitarna politika (18 odgovora), Ribarstvo (11 odgovora), Preduzetnička i industrijska politika (20 odgovora), Pravda, sloboda i bezbjednost (23 odgovora), Obrazovanje i kultura (11 odgovora), Ekonomski kriterijumi (32 odgovora).
Vlada Republike Srpske je saglasna da za odgovore iz ovog zaključka otpočne proces tehničke finalizacije, te zahtijeva da se tehnički finalizovani odgovori dostave na verifikaciju Vladi Republike Srpske prije njihovog upućivanja na prevođenje.
Bosna i Hercegovina dobila je dodatnih 655 pitanja od EK ne zato što je Komisija nezadovoljna odgovorima na prvobitno postavljena 3.242 iz njenog Upitnika, već što je zatraženo pojašnjenje u vezi s nekim oblastima
Kako je ranije naveo direktor Direkcije za evropske integracije BiH Edin Dilberović, 106 od novih 655 pitanja odnosi se na političke kriterije, 33 na ekonomske, na socijalnu politiku i zapošljavanje 43, pravosuđe 36, transportnu politiku 39 itd.
"U poređenju sa zemljama regiona, broj dodatnih pitanja uklapa se u prosjek", kazao je Dilberović.
Za Evropsku komisiju, poželjni rok za dostavljanje novih odgovora Bosne i Hercegovine je tri mjeseca.
Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Dragan Čović i predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić na zvaničnoj ceremoniji u Sarajevu su u februaru uručili predsjedniku Evropske komisije Jean-Claudeu Junckeru odgovore na Upitnik Evropske komisije za pripremu mišljenja o zahtjevu Bosne i Hercegovine za članstvo u Evropskoj uniji.
Odgovori su prikupljani više od godine i u tom procesu učestvovale su institucije državnih, entitetskih i kantonalnih vlasti, kao i Distrikta Brčko. Upitnik, odnosno odgovori koriste se kako bi se ocijenila spremnost države koja je podnijela zahtjev za članstvo da dobije status kandidata i otvori pregovore o pristupanju.