Članak

Ljubijankić: Bespotreban pritisak na Komisiju, pitanje boraca riješiti u Parlamentu

Iz SDP-a optužuju SDA i HDZ da je na spiskove za boračke naknade uvodila osobe koji nisu bili u ratu, a sve kako bi stvorili svoje glasačko tijelo, te da zbog toga pravi učesnici rata žive na rubu sir

MOSTAR, (Patria) - Komisija za usaglašavanje različito usvojenih tekstova zakona u domovima Parlamenta FBiH usaglasila je Prijedlog Boračkog zakona u FBiH na sjednici u Mostaru. Prijedlog će ponovo biti upućen na usvajanje u Parlament, koji može prihvatiti ili odbiti taj zakon.

Iz Vlade FBiH nisu zadovoljni Prijedlogom Boračkog zakona koji je usaglašen na Komisiji u Mostaru. Tvrde da je za njegovu realizaciju potrebno dodatnih 200 miliona KM godišnje, "što FBiH ne može podnijeti."

Hiljade demobilisanih boraca Armije RBiH i HVO-a traže novi borački zakon, koji bi osigurao redovna finansijska prava za one demobilisane borce koji nemaju penziju ili zaposlenje, kao i neke druge pogodnosti, poput zagarantirane ljekarske usluge.

Smatraju da aktuelni zakon ta prava omogućava onima koji nisu bili učesnici rata, dok, kako ističu, veliki broj pravih učesnika rata danas živi na rubu siromaštva. 

Demobilisani borci i novinari okupili su se danas pred zgradom Federalne vlade u Mostaru, gdje su čekali konačnu odluku Komsije. 

Mira Ljubijankić, SDP-ov zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH i članica Komisije smatra da je nepotrebno stvoren pritisak na Komisiju, čije su, kako je rekla, ovlasti tek tolike da se kreće u okvirima onoga što je Komisija dobila od Parlamenta, ali ne i više od toga.

Iz Vlade nisu zadovoljni sa onim što je Komisija usaglasila, potvrdila je Ljubijankić agenciji Patria, dodajući da Parlament ima mogućnost da taj prijedlog zakona prihvati ili obori, pa izradi neki novi koji će biti prihvatljiv, ali da Komisija nije mogla raditi posao koji nije u njenoj nadležnosti. 

Bivši ministra za boračka pitanja Zukan Helez ranije je podsjetio da Vlada godišnje izdvaja oko 570 miliona KM za boračku populaciju. Istakao je da se najmanje 100 miliona KM od tog novca 'raspe' u nepoznatim pravcima, te da Vladi ne trebaju nova sredstva da bi udovoljila boračkim zahtjevima, već treba samo pravilnije preraspodijeliti postojeći novac. Helez je upozorio i to da Vlada godišnje troši oko 20 miliona KM na finansiranje boračkih udruženja, kojih borci, kako je rekao, nemaju nikakve koristi.

Iz SDP-a optužuju SDA i HDZ da su na spiskove za boračke benificije uvodili osobe koji nisu bili u ratu, a sve kako bi stvorili svoje glasačko tijelo, te da zbog toga pravi učesnici rata danas žive na rubu siromaštva.

#BiH