Piše Armin Aljović
Jeste li primijetili da se tokom silnih protesta demobiliziranih boraca u Federaciji nije oglasio niti jedan od generala Armije RBiH i HVO-a, koji i danas znače nešto u javnom životu Bosne i Hercegovine.
Nakon sjednice Komisije koja je imala zadatak usuglasiti tekst novog Boračkog zakona, veterani su iz Mostara u četvrtak poručili: „Opet smo prevareni“. Ta komisija, istini za volju, i nije mogla riješiti njihove probleme, a oni koji trebaju o tome odlučivati, šefovi vladajućih političkih partija, još uvijek se drže po strani. Sudbine dememoblisanih boraca i njihovih porodica nacionalna politika u BiH od rata do danas razvlači od jedne do druge komisije i od jedne do druge sjednice.
Generali su svoja prava ostvarili pa im se baš i ne ulazi u sukob sa vlastima. Početkom sedmice branitelji su blokirali Granični prijelaz Bijača i magistralni putu kod Srebrenika. Jedni tvrde da će blokirati cijelu Federaciju, drugi da to ne treba raditi. Krajem jula grupa veterana je napala novinare i kamermane za vrijeme protesta kod sarajevske Skenderije. Onda su se ograđivali i izvinjavali zbog toga. Dakle, sve ovo oko protesta demobilisanih boraca izgleda kao da nema ni glave ni repa. Borci su u ratu jurišali na komandu svojih generala, u miru se za prava bore obezglavljeni.
Kao da se ostvaruje proročanstvo Alije Izetbegovića. Vojnik Armije BiH ga je tokom ratnih godina negdje kod Olova pitao: „Kako će nam biti poslije rata?“ Izetbegović, tad Predsjednik Predsjedništva BiH i vrhovni komandant Armije RBiH je odgovorio. „Hoćeš li pošteno da ti odgovorim? Očekujte puno nepravde, borite se protiv nepravde, imat ćete prava koja uzmete“.
Od 39 penzionisanih generala Armije RBiH u društvu se danas pitaju samo još SDA-ovi generali. Između demobilisanih boraca i politike ti generali su izabrali politiku. Uz visoke penzije, ulogu u ratu (?) su komercijalizirali i kroz savjetničke i pozicije u upravnim odborima javnih preduzeća. I najmanja podrška bivšim saborcima mogla bih ih koštati tog komoditeta. Pa se radije ne petljaju u svoj posao.
Penzionisani general Selmo Cikotić savjetuje bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića. Hajrudin Grabovica je na listi SDA za predstojeće izbore u izbornoj jedinici koja pokriva Bosansko-podrinjski kanton/Goražde i Kanton Sarajevo. U politici je dugo godina i general Ramiz Dreković. General Fikret Prevljak savjetuje premijera Fadila Novalića. Prevljak je prije nekoliko mjeseci na FTV –u rekao da problem demobilisanih boraca treba rješavati sistemski, premda on taj sistem kroji već više od dvadeset godina.
Genera Nedžad Ajnadžić je načelnik Općine Centar. Protesti demobilisanih boraca dešavaju se pod prozorom njegovog kabineta.
Osnovna penzija jednog generala može biti i do 2.500 KM. Savjetnička pozicija je oko 2.000. Generali se naplaćuju i kroz razne nevladine organizacije. Minimalna penzija u FBiH je 340 KM. I Cikotić i Prevljak mjesečno samo iz PIO-a naplaćuju po sedam tih penzija. Dakle, ono što jedan penzioner čeka više od pola godine, oni dobiju svakog prvog u mjesecu. Već bi ta razlika morala da ih natjera da stanu uz borce. Jer su oni njihovi generali.
Ogromnu penziju za bh. prilike ima i penzionisani general Sefer Halilović. On već više do dvije decenije od rata do danas uživa tu povlasticu koju borci nemaju. Fondacija ‘Pravednost’ koju je osnovao njegov sin Semir Halilović je od 2013. do danas iz Budžeta KS naplatila 1.200.000 KM, između ostalog i na ime pomoći borcima protiv kojih se vode sudski procesi za navodne ratne zločine. Halilovićev BPS je u vlasti u Kantonu Sarajevo i Federaciji BiH, pa od države prima novac i kroz tu političku partiju.
U stalnim vezama sa SDA je i general Fikret Muslimović. Donedavno je imao savjetničku ulogu u kabinetu Bakira Izetbegovića. Već neko vrijeme hoda i promoviše knjigu "Mislilac i državnik – Alija Izetbegović", čiji je koautor i general Cikotić.
Šukrija Efendić, poručnik iz Srebrenice i pripadnik 28. divizije je sa protesta poručio: “Nisam se ja borio da kažem svojoj djeci - idite što dalje od Bosne.”