(Patria) - Američki State Departmenta osudio je u srijedu odbacivanje izvještaja Komisije o Srebrenici iz 2004. godine, prenosi agencija Patria.
Iz State Demartmenta je navedeno da su međunarodni sudovi zaključili da se dogodio genocid u Srebrenici 1995. godine, a Vlada Republike Srpske je 2004. godine usvojila izvještaj o Srebrenici što je, kako je saopćeno, bio važan korak u pomirenju u Bosni i Hercegovini.
Reakcija je objavljen na zvaničnoj stranici State Departmenta.
"Odluka Narodne skupštine Republike Srpske je korak u pogrešnom pravcu. Pokušaji da se odbace ili dopune izvještaji o Srebrenici dio su širih napora da se revidiraju činjenice iz prošlih ratova, poriče historija i politizira tragedija". U istoj reakciji se navodi da je u interesu građana Republike Srpske da preokrenu "trend poštovanja osuđenih ratnih zločinaca kao heroja i da osiguraju da njihovi zločini budu javno odbijeni".
Attempts to reject report on #Srebrenica are part of efforts to revise the facts of the past war & deny history. It is in interest of citizens of Republika Srpska to reverse trend of revering convicted war criminals as heroes & ensure their crimes cont. to be publicly rejected. pic.twitter.com/8PzRGVoIS9
— Heather Nauert (@statedeptspox) August 15, 2018
"Sjedinjene države ostaju posvećene Bosni i Hercegovini na državnom, entitetskom i kantonalnom nivou, da istražuju i krivično gone pojedince odgovorne za zločine protiv svih etničkih grupa", navodi se dalje u saopštenju State Departmenta, u kojem stoji i to da je shvatanje obima tragedije koja se dogodila u Srebrenici vrlo važna za nastavak pomirenja.
"Strašan rat koji se dogodio devedesetih godina podsjeća nas da se moramo truditi za stabilnu i prosperitetnu budućnost u korist svih građana, bez obzira na etničku pripadnost ili religiju", navode u saopštenju, u kojem se ističe da će SAD i dalje snažno podržavati mir, stabilnost i pomirenje u Bosni i Hercegovini.
Narodna skupština Republike Srpske usvojila je u utorak zaključke u kojima traži da Vlada tog bh. entiteta stavi van snage Izvještaj komisije za Srebrenicu iz 2004. godine, te da se formira nova komisija koja bi u roku od godinu dana utvrdila, kako se navodi u zaključcima, kompletnu istinu o događajima u i oko Srebrenice u periodu od 1992. do 1995. godine.
Tim sastavljen od domaćih i međunarodnih stručnjaka, među kojima i oni iz bh. entiteta Republika Srpska, sačinio je prije 14 godina Izvještaj o Srebrenici, u kojem se konstatuje smrt više od 8.000 ljudi u toj općini na istoku Bosne, ubijenih od strane pripadnika vojske i policije Republike Srpske, dok je Haški tribunal kao i Svjetski sud pravde u Hagu taj zločin okvalifikovao kao zločin genocida.
Predsjednik RS-a Milorad Dodik rekao je da Izvještaj ne oslikava pravo stanje onoga što se dešavalo u Srebrenici u julu 1995. godine, te da je broj stradalih Bošnjaka daleko manji od onoga koji se danas spominje, odnosno da se manipuliše istinom i pokušava mijenjati karakter rata u BiH, a sve u funkciji, kako je rekao, slabljenja RS-a.
Optužio je međunarodnu zajednicu da stoji iza tog izvještaja, dok je za Haški sud rekao da ne sudi pravedno.
Postupak Dodika i Narodne skupšine RS osudili su iz OSCE-a, Ambasade SAD-a u BiH, Ureda visokog predstavnika i u BiH kao i Delegacije EU.