Članak

CB BiH: Realno i fer prikazujemo svoje poslovanje

CBBiH je institucija koja ima finansijsku imovinu (depozite i vrijednosne papire), te je, sa ciljem upravljanja kreditnim rizikom u skladu sa trenutnim najboljim praksama, izdvojila rezervisanja po os

U skladu sa Zakonom o Centralnoj banci Bosne i Hercegovine (član 61), CBBiH je obavezna da primjenjuje međunarodne računovodstvene standarde, i da u skladu s istim obračunava profit ili gubitak za svaku finansijsku godinu. Nezavisnost CBBiH u definisanju i provođenju monetarne politike je obezbijeđena odredbom člana 3. Zakona o CBBiH, ali, po okončanju fiskalne godine, podliježe obaveznoj reviziji finansijskih izvještaja. Kako bi se osigurala transparentnost poslovanja CBBiH, reviziju finansijskih izvještaja CBBiH za svaku finansijsku godinu provodi vanjski revizor kojeg imenuje Predsjedništvo Bosne i Hercegovine (članom 63. Zakona o CBBiH). 

Zadatak vanjskog revizora je da, u skladu sa Međunarodnim revizorskim standardima, sprovede reviziju finansijskih izvještaja i izda mišljenje o tome da li finansijski izvještaji, u svim materijalno značajnim aspektima, prikazuju fer finansijski položaj i rezultate poslovanja Banke, u skladu sa Međunarodnim standardima finansijskog izvještavanja, pojašnjavaju iz Centralne banke BiH. 

- Sva do sada izdata revizorska mišljenja od različitih revizorskih kuća i njihovih inostranih partnera su bila „pozitivna“, što znači da Centralna banka primjenjuje relevantne međunarodne standarde finansijskog izvještavanja, te realno i fer prikazuje svoje poslovanje.

Takav je slučaj i sa MSFI 9 čija je obavezna primjena od 1. januara 2018. godine, što je CBBiH i najavila u Finansijskim izvještajima za godinu koja je završila 31. decembra 2017. godine, revidiranim i ovjerenim od strane nezavisne revizorske kuće. U uredbi Komisije (EU) 2016/2067 оd 22. 11. 2016. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 1126/2008 o usvajanju određenih međunarodnih računovodstvenih standarda u skladu s Uredbom (EZ) 1606/2002 Evropskog parlamenta i Vijeća u pogledu primjene MSFI 9, navodi se da je cilj standarda poboljšati finansijsko izvještavanje o finansijskim instrumentima rješavanjem problema koji su se tokom finansijske krize pojavili u tom području.

CBBiH je institucija koja ima finansijsku imovinu (depozite i vrijednosne papire), te je, sa ciljem upravljanja kreditnim rizikom u skladu sa trenutnim najboljim praksama, izdvojila rezervisanja po osnovu potencijalnog kreditnog gubitka. Centralne banke iz okruženja koje nisu u Evropskom sistemu centralnih banaka, poput Narodne banke Srbije, Centralne banke Crne Gore i Narodne banke Makedonije, od 1. januara 2018. godine takođe primjenjuju MSFI 9 - pojašnjavaju iz CB BiH. 

Konačno, CBBiH je kao centralna banka zemlje koja je u programu sa MMF-om, podložna i procjenama sigurnosnih mehanizama od strane MMF-a (eng. Safeguard assessment of central banks). Sa ciljem zaštite sredstava članica MMF-a, posebna pažnja se posvećuje mehanizmima finansijskog izvještavanja i vanjske revizije kako bi se osiguralo da su finansijski izvještaji centralne banke pripremljeni i nezavisno revidirani u skladu sa najboljim međunarodnim praksama.

#Biznis