(Patria) - Nešto više od mjesec dana prije početka jeseni 23. septembra vlasti u Bosni i Hercegovini još uvijek nemaju jasan plan gdje će smjestiti stotine migranata koji se nalaze u BiH. Iako izjave zvaničnika zvuče optimistično, konkretnih poteza na terenu je jako malo.
Državni ministar sigurnosti Dragan Mektić rekao je novinarima u petak u Banja Luci da postoje tri prihvatna centra za migrante i to u Bihaću (Đački dom), Velikoj Kladuši (Agrokomerc) i Cazinu (Hotel Sedra). U „Sedri“ i „Đačkom domu“ već je smještan manji broj porodica sa djecom, ali su prostorije Đačkom doma još uvijek neuslovne, dok sa objektima Agrokomerca postoje problemi i druge vrste. Osim toga, bh. vlasti nemaju ni definisana finansijska sredstva za zbrinjavanje migranata.
Čelnici Kantonalne vlade u Unsko-sanskom kantonu gdje se u ovom trenutku nalazi najveća koncentracija migranata, kao i načelnici tamošnjih općina održali su nedavno u Sarajevu mirne proteste, kako bi 'požurili' državne organe da što prije iznađu rješenje za migrante od kojih većina još uvijek spava po parkovima.
Eksperte i nevladine organizacije brine i to što državne službe nemaju precizan podatak o broju migranata koji se trenutno nalazi u BiH. Odnosno taj broj stalno varira. Predmetom rada Službe za poslove sa strancima od 01.01.2018. do 15.08.2018. godine bilo je 10.866 migranata od kojih je 10.046 izrazilo namjeru za međunarodnu zaštitu u BiH, a više od 700 ilegalnih migranata je od strane Službe za poslove sa strancima protjerano iz BiH.
Ministar Mektić tvrdi da se u zemlji sada nalazi manje od 2.000 migranata, što je manje nego u zemljama regiona, dodajući da je pritisak migranata na BiH smanjen povećavanjem kontrole bh. granice. Iz opozicionih partija, kao i neki eksperti za sigurnost, pak tvrde da je broj migranata u BiH daleko veći.
"Neke zemlje u okruženju imaju više migranata od nas. Srbija ima blizu osam hiljada, Crna Gora više od 2.500, a mi imamo manje od dvije hiljade migranata. Mislim da Hrvatska nije dala tačne podatke s obzirom na to da raspolažu podacima o navodnom prisustvu 2.500 migranata u BiH. Ili, namjerno neće da kažu ili ne raspolažu pravim podacima", rekao je u petak Mektić novinarima u Banja Luci.
Vlasti iz bh. entiteta Republika Srpska odbijaju sarađivati sa državnim institucijama što dodatno usložnjava migrantsku krizu u BiH. Migranti poručuju da ne žele ostati u BiH, već dalje produžiti prema zapadnim zemljama EU, ali je granica sa Hrvatskom za njih blokirana. Nevladine organizacije i mediji upozoravaju da hrvatski granični policajci svakodnevno tuku migrante, dok neki od njih migrantima otimaju i novac i druge vrijedne stvari.
Dočekaju li migranti jesenje kiše u BiH, a do tada vlasti ne osiguraju adekvatan smještaj, to će biti teška zima za njih.