Piše: Haris Ljevo
Vlada Republike Srpske stavila je u subotu na prijedlog NS RS-a van snage Izvještaj Komisije za istraživanje događaja u i oko Srebrenice o događajima od 10. do 19. jula 1995. godine, sačinjen 2004. godine.
Prema zaključku Vlade, događaje u Srebrenici trebalo bi da ispita “nezavisna međunarodna komisija”.
Prethodnih desetak dana medijski prostor na prostoru Balkana obilježio je predsjednik RS-a Milorad Dodik svojim zapaljivim izjavama, prije svega vrijeđanjem žrtava geniocida u Srebrenici i pozivima na razbijanje BiH, što su brojni domaći i međunarodni zvaničnici ocijenili kao posljednju fazu negiranja genocida.
- Povukli smo lažni izvještaj, ali nismo rekli da nećemo napisati novi u kome ćemo zapisati svakoga Bošnjaka koji je stradao i pokušati opisati okolnosti u kojima je stradao i pokušati reći da je tamo, a istina je da je od 3,5 do četiri hiljade sahranjenih na mezarju u Potočarima 50 posto vojnika i da je to pretvoreno u vojno groblje, a ne groblje civilnih žrtava rata, kako to oni prikazuju – kazao je Dodik.
Pored negiranja genocida u Srebrenici, predsjednik entiteta RS svakodnevno u javnost plasira i izjave o „razgraničenju“.
- Mislim da je rješenje pitanja Kosova razgraničenje s Albancima i nama ovdje u BiH razgraničenje s muslimanima. Svet ide ka tome. Sada se stvara globalizacija sa drugačijim predznakom, a to je da se prvenstveno jačaju nacionalni i državni identiteti. Mi, Srbi, moramo da razumijemo kakvo vrijeme dolazi i vidimo šta je nacionalna politika u narednih 100 godina. Ako Tramp može da kaže: "Amerika prije svega", možemo i mi da kažemo "Srbija prije svega, Republika Srpska prije svega, srpski narod prije svega – poručuje Dodik.
Politički analitičari smatraju da Dodikova retorika skoro u potpunosti liči na retoriku nekadašnjeg predsjednika SR Jugoslavije Slobodana Miloševića, koji je ratovima želio staviti okupiti sve Srbe u jednu državu, odnosno Veliku Srbiju. Jedina razlika između njih dvojice je u tome što je Milošević govorio iz Beograda, odnosno Srbije, dok Dodik govori iz Banja Luke, odnosno BiH.
Također, mnogi se slažu da Dodik govori ono što misli predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, samo što Vučić zbog svoje pozicije i saradnje s međunarodnom zajednicom danas mora pričati malo umjerenije za razliku od nekada kada je pričao čuvenu priču o „sto muslimana za jednog Srbina“.
Međutim, kada god treba dati podršku Dodiku, Vučić to i uradi. Tako je prije nekoliko dana članove opozicije u Srbiji, koji su kritikovali Dodika nazvao kretenima i poručio „kako je sve istina što je Dodik rekao, te da bi svaki normalan čovjek potpisao svako slovo koje je Dodik izgovorio“.
Jedan od najžešćih kritičara Milorada Dodika i srpskog nacionalizma na Balkanu Čedomir Jovanović upozorava na opasnost od Dodikove politike.
- Dodik opet priča o granicama, podjelama, srpskim nacionalnim interesima kao da nas je ta politika malo koštala u prošlosti, pa je potrebna repriza pakla – smatra predsjednik LDP-a.
Postupak Milorada Dodika i Narodne skupšine RS o stavljanju van snage Izvještaja o Srebrenici osudili su iz OSCE-a, Ambasade SAD-a u BiH, Ureda visokog predstavnika i u BiH kao i Delegacije EU. Odbacivanje Izvještaja o Srebrenici osudio je i Američki State Department, kao i brojni ugledni zvaničnici i profesori iz SAD-a.
- Dodiku ovo ne smije proći bez kazne. Amerikanci koji su mu ranije postavili restrikcije na putovanja i finansije, te sankcije sada moraju proširiti na sve članove Skupštine RS-a, koji su glasali za ukidanje Izvještaja o Srebrenici. Moraju se oglasiti akcijom i iz EU, a SAD i EU bi odmah trebale zajedno blokirati fondove Svjetske banke RS-u dok se u Skupštini glasanjem ne vrati validnost Izvještaja iz 2004. – kazao je profesor na Univerzitetu Johns Hopkins Daniel Serwer.
Robert Hand iz Helsinške komisije pri američkom Kongresu pozvao je ljude u RS-u na ne nasjedaju na ovakve priče i da se jasno ograde od svrstavanja uz ratne zločince.
- Želim pitati ljude u Republici Srpskoj da li želite da vas historija tako zabilježi. Vaša odluka ne mijenja historijske činjenice, ali ukazuje da ste saglasni sa činovima zločinaca. Oni se moraju to upitati. Svih ovih godina, bilo je mnogo Srba, čak i odmah nakon rata, koji su, rizikujući vlastitu sigurnost, digli svoj glas protiv zločinaca. Oni su jedini junaci srpskog naroda – kazao je Hand.
Dodik je u svemu preuzeo ulogu Miloševića. Na svim skupovima, ne samo na prostoru entiteta RS, već i u Srbiji, pa kada su u pitanju i događaji vezani za Kosovo, Crnu Goru i nekadašnju SAO Krajinu u Hrvatskoj, Dodik je glavni govornik. On je sve su prilike preuzeo ulogu novog vožda srpske nacionalne politike.
Uprkos brojnim reakcijama Dodik ne popušta i, očito, spreman je ići do kraja, baš kao i Slobodan Milošević.
Ako je zaista spreman ići Miloševićevim putem, Dodik bi trebao znati i kako je završio Milošević. Uprkos velikom snu o vladaru svih Srba na prostoru Balkana i zaslužnom mjestu u Aleji velikana, Milošević je na kraju skončao ukopan ispod stare trešnje ispred rodne kuće u Požarevcu.